Záchranáři hledali snowboardistu, pomohla mu speciální aplikace

Jeseník - Speciální mobilní aplikace horské služby pomohla v neděli v Jeseníkách snowboardistovi, který se ztratil v okolí Ovčárny. Muž sjel při přejíždění ke Kurzovní chatě do údolí, kde takřka není signál. Díky aplikaci vyslal záchranářům sms se svou polohou. Pracovníci horské služby jej vzápětí našli. Muž svůj nečekaný výlet přečkal bez újmy. Zájemci si mohou aplikaci zdarma stáhnout na stránkách horské služby. Aplikace je pro chytré telefony s iOS nebo systémem Android. 

„Snowboardista si chtěl zkrátit cestu z horní stanice na Ovčárně na Kurzovní chatu. Nebyla přitom dobrá viditelnost a dostal se do údolí, kde jej to stáhlo na jinou stranu,“ vysvětlil náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Muž měl naštěstí ve svém mobilním telefonu staženu aplikaci, která v takových případech zajistí rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky horské služby. Aplikace dokáže odeslat horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. „Pomůže to v místech, kde je špatný signál. Odešle se SMS se jménem, telefonním číslem a souřadnicemi. Takhle jsme se o něm také dozvěděli. Určitě je to pomoc, když známe souřadnice, jsme schopni člověka nalézt,“ uvedl dispečer Horské služby v Jeseníkách Jaroslav Tejnský. Doplnil, že pátrání trvalo necelou hodinu a ztraceného muže poté horští záchranáři v pořádku přepravili na chatu.

Aplikace s názvem Horská služba do mobilu pomůže lidem nejen v nouzi. Dokáže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu.