Maturanti se méně bojí matematiky, obtížnější verzi chtějí 4 procenta

Praha - Státní maturitu ve vyšší obtížnosti si vybrala jen čtyři procenta studentů, což představuje penzum nepatrně nižší než v loňském roce. Po těžší verzi sáhli spíše gymnazisté, z nich bude náročnější zkoušky skládat zhruba každý sedmý. Ředitel CERMATU Pavel Zelený ale na tiskové konferenci uvedl, že maturanti se již matematiky tolik neobávají.

„Podíl gymnazistů, kteří volí povinné zkoušky ve vyšší obtížnosti, zůstává rámcově stejný, trošku se mění struktura. Menší zájem je o náročnější češtinu a cizí jazyk, naopak se zvyšuje počet těch, kteří budou maturovat z matematiky ve vyšší úrovni obtížnosti. Na tomto místě říkám, že když jsme modelovali situaci ohledně volby obtížnosti, tak kdyby nejlepší čtvrtina těch, kteří si zvolili základní úroveň, si zvolila vyšší obtížnost, bez problémů by prošla,“ popsal volbu obtížnosti Zelený.

Oproti minulému roku více preferují matematiku maturanti ve všech oborech, nárůst zájmu je zhruba pětiprocentní. Ředitel Zelený dodal, že výjimku představují zdravotnické školy, kde matematika není nijak oblíbená, a pražská gymnázia, která na úkor matematiky posilují cizí jazyky.

Za měsíc půjde k maturitě celkem 103 114 žáků, o pět procent víc než loni. Z toho 7 800 žáků bude konat zkoušku opravnou, jsou to tedy ti, kteří propadli při loňském prvním ročníku státních maturit. Studenti povinně maturují z češtiny, u druhého předmětu si mohou volit mezi cizím jazykem a matematikou. „Co se týče jazyků, angličtina poměrně významně vytlačuje němčinu. Počet přihlášených k maturitě z němčiny klesl meziročně o téměř 30 procent. Zajímavé je, že minoritní jazyk ruština naopak posiluje,“ konstatoval šéf CERMATu. Ze zájemců o zkoušku z cizího jazyka bude tedy 83 procent studentů maturovat z angličtiny, přes 13 procent z němčiny.

Video CERMAT představil data o státních maturitách
video

CERMAT představil data o státních maturitách

CERMAT představil data o státních maturitách

ou 12.10.2012

Brífink CERMATu o maturitách