Klaus už nebude vstupovat do debaty o restitucích

Praha - Prezident Václav Klaus už nehodlá vstupovat do politické debaty o církevních restitucích. Pokládá ji za uzavřenou. Klaus to napsal kardinálovi Dominiku Dukovi v dopise k jeho dvouletému působení v úřadu pražského arcibiskupa. Klaus v souvislosti s vládním návrhem zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi minulý týden uvedl, že si klade otázku, zda je zvolený princip koncepčně správný.

Klaus v dopise poznamenal, že z jeho výroku byla vytvořena mediální kauza. Jeho slova se prý lišila od toho, co napsali různí komentátoři v médiích. „Nemám ale už v úmyslu do dnešní politické debaty vstupovat, protože ji pokládám za uzavřenou,“ napsal prezident.

Někteří kritici vládnímu návrhu vyčítají, že na finanční kompenzace nyní stát nemá. Opoziční ČSSD například navrhla, aby poslanci z návrhu vypustili peněžitou náhradu 59 miliard korun, kterou má stát církvím vyplácet 30 let s inflačním navyšováním.

„Nemyslím si, že otázka církevního narovnání je, jestli si to teď můžeme dovolit. To mne trápí méně. Od nepaměti si kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip, a v tomto smyslu tam řadu otazníků vidím,“ řekl před týdnem novinářům Klaus. Dodal, že koncepčnost dává do spojitosti s rozsahem.

Návrh předpokládá, že církve dostanou 56 procent bývalého majetku. Naopak stát je přestane po přechodné době financovat. Normu nyní projednává sněmovní ústavně-právní výbor.