Véčkaři chtějí do června nového šéfa

Praha - Vedení Věcí veřejných svolá konferenci, která by měla zkrátit mandát předsednictva strany, což umožní volbu nového vedení. Dnes se na tom shodly špičky nejmenší koaliční strany. Celostátní konference, která odstartuje volbu nového předsedy VV, se uskuteční do konce května a nového předsedu by strana měla mít do konce června. Rozhodovat o něm budou registrovaní příznivci strany v internetovém hlasování. Jejich volbu by ještě měla potvrdit další republiková konference VV.  

Video Vyjádření Radka Johna po jednání grémia VV
video

Vyjádření Radka Johna po jednání grémia VV

Mandát nynějšího předsedy Radka Johna měl vypršet až za rok. Johnova pozice ve straně ale v poslední době slábla a z krajských organizací VV zaznívaly hlasy volající po širší obměně vedení strany. Jednou z favoritek volby je místopředsedkyně strany a vicepremiérka za VV Karolína Peake, která už oznámila, že o místo předsedkyně bude usilovat.

Peake má podporu umírněnějších členů VV, kteří jsou zastánci další vládní spolupráce s ODS a TOP 09. Kandidaturu zvažuje i bývalý místopředseda Tomáš Jarolím, který stál za nedávným vyhrocením situace v koalici. Je možné, že o funkci předsedy se znovu bude ucházet i John.

Strana vyjádřila Bártovi podporu do odvolacího řízení

Na jednání grémia přišel v podvečer do stranického sídla v pražské Štefánikově ulici i neformální lídr VV Vít Bárta, který byl dnes podmínečně a zatím nepravomocně odsouzen za uplácení. Bárta pak ohlásil, že odejde z funkce předsedy poslaneckého klubu a pozastaví členství ve straně. Věci veřejné mu vyjádřily před odvolacím řízení podporu. Výkonná rada označila Bártův krok za výraz občanské a politické odpovědnosti. Ačkoli z politické scény zazněl požadavek, aby složil i poslanecký mandát, podle Johna by toto rozhodnutí mělo být pouze na Bártovi.

Pavel Dobeš (VV)
Zdroj: isifa/LN
Autor: František Vlček

Mluvit by se mělo i o pozici Pavla Dobeše. Bývalý místopředseda VV Tomáš Jarolím totiž požaduje jeho vyloučení ze strany. Jarolímovi a ani několika dalším členům VV se nelíbilo rozhodnutí Pavla Dobeše nepodat demisi poté, co to všem svým ministrům nařídilo grémuim strany. Dobeš tenkrát řekl, že pro podání demise není žádný důvod.

Video Události: Bárta a Škárka si vyslechli rozsudek
video

Události: Bárta a Škárka si vyslechli rozsudek