Topolánek burcuje ODS, strana podle něj opouští svůj program

Praha - Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek vyzývá v dopise členy strany, aby se vzbouřili proti ústupkům od programu občanské demokracie. Uvedl to dnes server Týden.cz, který má Topolánkův dopis k dispozici. Expremiér kritizuje současné vedení strany například za to, že přistoupilo na sedmiprocentní zvýšení daní pro lidi vydělávající více než 100 tisíc korun měsíčně, což označil za milionářskou daň, „vlajkovou loď všech levicových neokomunistických formací“.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Mirek Topolánek

„ODS dnes opustila svou misi, ztratila a ztrácí voliče, nic nenabízí, nemá srozumitelný program, nehájí ani svobodu, ani kapitalismus. Prosím vás a vyzývám vás! Probuďme se a zastavme ten pád.“


Podle Topolánka vláda nutí živnostníky ke složitému účtování. Expremiérovi ale vadí rovněž to, že ustoupila Věcem veřejným, a ponechala částečnou valorizaci důchodů. „Naše vláda se stále více odchyluje od dlouhodobého programu ODS. Dnes dochází k demontáži všeho pozitivního, co jsme krvavě a za cenu velkých ztrát prosadili v mých dvou vládách. Realizujeme politiku levého středu, politiku našich soupeřů, politiku ústupků, politiku vedoucí do pekel,“ píše občanským demokratům.

ODS se podle Topolánka měla postavit za Béma

Expremiér kritizuje i to, že se strana nepostavila za Pavla Béma a exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedu ODS Pavla Drobila v kauzách spojených s odposlechy. „Dokonce (ODS) nebrání ani své vlastní členy před útoky ze strany VV-ABL, které jako koaliční partner mají na svědomí nelegální sledování a sbírání kompromitujících materiálů na činitele ODS. (Což se týká i afér místopředsedy Pavla Drobila a bývalého pražského primátora Pavla Béma),“ uvádí Topolánek. Odposlechy telefonních hovorů Béma s lobbistou Romanem Janouškem totiž údajně unikly od BIS do bezpečnostní agentury ABL, a následně i do médií.

Video Topolánek burcuje ODS
video

Topolánek burcuje ODS

Přitom Topolánek na konci března v rozhovoru pro Mladou frontu DNES kritizoval současného šéfa ODS a vlády Petra Nečase za to, že se Béma nezbavil již dříve. Nečas tehdy na tiskové konferenci po jednání kabinetu v reakci na tento rozhovor prohlásil, že expremiér je soukromá osoba, a tak má právo říkat si, co chce. „Zda z jeho výroků plyne, nebo neplyne to, že stále po dvou letech z něho nevyprchala hořkost, že není předsedou ODS, to ponechám ostatním, nechť to posoudí,“ reagoval premiér. „Pan Topolánek je dnes soukromou osobou, má samozřejmě právo na takovou kritiku. Nenese odpovědnost za tuto zemi, za tuto vládu,“ dodal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).