Přibáň: Není to krize politické strany, jsme svědky rozpadu politiky

Praha - Současná vládní krize naznačuje totální rozpad demokratické kultury. Politici si musí uvědomit, že politika není byznys a obnovit důvěru občanů. Ve včerejším pořadu Události, komentáře to řekl právník a profesor na Cardiff Law School Jiří Přibáň. Tato cesta ale bude velmi trnitá. Stojíme na rozcestí, zda politika zcela sklouzne ke sledování osobních zájmů, či si zachováme ústavní stát pro občany této země.

„Toto není krize politické strany, my jsme tady svědky rozpadu politiky,“ míní Přibáň. Politici podle něj hovoří v podivných metaforách a jejich vyjadřování naznačuje úpadek politické kultury. „Mám pocit, že to je symptom něčeho mnohem závažnějšího – totálního rozpadu demokratické kultury,“ zdůraznil.

Jiří Přibáň:

„Musím si položit otázku, jestli v této zemi nějaká politická kultura existuje. V okamžiku, kdy si myslíme, že jsme dosáhli určitého dna, tak v tom bahně ještě klesáme hlouběji.“


Na střední Evropu se v zahraničí pohlíží jako na poměrně politicky nestabilní a zkorumpovaný region, který začíná mít stále větší problémy, upozorňuje profesor. Česká republika se ale stále drží v kolejích ústavní demokracie. „Nepochybně se ale v těchto měsících rozhoduje o tom, jaká bude budoucnost této země, jestli skutečně sklouzneme k populismu, kterým budou řídit byznys manažeři ve stranách, nebo si zachováme ústavní stát pro občany této země,“ podotýká.

Dostanou se z tak hluboké krize politické strany?

Přibáň má pochybnosti o tom, jestli se z této krize české politické strany dokážou dostat. Politici by si podle něj měli uvědomit, že politika není byznys a ani se nedá privatizovat. „Je potřeba obnovit politiku jak na levici, tak na pravici a také důvěru občanů v politiky. To mohou udělat pouze velké strany… Je třeba vytvořit prostředí, ve kterém se budou politici považovat za zástupce lidu, nikoliv za zástupce soukromých zájmů,“ uzavřel Přibáň.

Politické strany mezitím po sérii jednání sklouzly k taktice vyčkávání a přehazování odpovědnosti. Oslabené Věci veřejné večer udělaly pořádek ve svých řadách - vyloučily rebely z poslaneckého klubu a vzkázaly premiérovi, že na tahu je on. Petr Nečas dává do pondělí čas Karolíně Peake, aby našla lidi, se kterými zajistí koalici dostatečnou podporu ve sněmovně. Momentálně je ale frakce kolem vicepremiérky početně příliš slabá. Ve hře jsou pořád i dva křehké scénáře koaličního přežití.

Video Rozhovor s Jiřím Přibáněm v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Jiřím Přibáněm v Událostech, komentářích

Rozhovor s Jiřím Přibáněm v Událostech, komentářích

18.4.2012 - UK

Věci veřejné: na tahu je premiér