Ministerstvo ohrožuje pacienty nízkými počty lékařů v nemocnicích

Praha - Ministerstvo zdravotnictví podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka ohrožuje bezpečnost pacientů poté, co vyhláškou stanovilo nízké počty lékařů v nemocnicích. Ministerstvo podle něj vyhláškou legalizovalo personální devastaci některých nemocnic. Kubek vyzval občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti vyhledávali nemocnice s certifikátem Nemocnice 21. století, kterou jim uděluje komora. Ministerstvo kritiku odmítlo. Podle mluvčího Vlastimila Sršně zneužívá komora zbytečného strašení k marketingové kampani na svůj certifikát.

„Česká lékařská komora je šokována vyhláškou, kterou navzdory našim varováním vydal ministr Leoš Heger (TOP 09), protože zejména v lůžkové péči ohrožuje bezpečnost pacientů,“ řekl Kubek. Podle ministerské vyhlášky by prý vedoucí lékaři a primáři v nemocnicích už nemuseli mít licenci komory, a tedy by nemuseli mít potřebnou praxi. Nemocnice by nemusela mít tolik lékařů, aby dodržela požadavky zákoníku práce a evropské směrnice o pracovní době.

Lékaři by mohli zajišťovat péči ve službách pro 90 pacientů v akutní péči, případně pro 200 pacientů v péči následné. „ČLK varuje lékaře před tím, aby se nechali vmanipulovat do takového způsobu poskytování zdravotní péče,“ řekl Kubek. Komora podle něj považuje za velké riziko pro pacienty, že by samostatně mohli sloužit, a to i v noci a o víkendech, lékaři bez atestace s tím, že kvalifikovaný lékař by se na požádání měl dostavit do 20 minut. „Pro vážného pacienta může za 20 minut být pozdě,“ varoval Kubek.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Bez dohledu by mohli podle ministerské vyhlášky sloužit i lékaři z příbuzných oborů. „Třeba o víkendu by akutní břišní problém měl operovat ortoped, který posledních 20 let jen rovnal kosti,“ podotkl Kubek. ČLK proto radí pacientům, aby vyhledávali péči v nemocnicích s jejím certifikátem. Zatím ji mají pražská Nemocnice Na Homolce, nemocnice ve Frýdku-Místku a v Písku. Tato zařízení už absolvovala dobrovolné personální audity ČLK. „Pouze v těchto nemocnicích může ČLK občanům garantovat, že jsou ošetřováni dostatečným množstvím patřičně kvalifikovaných lékařů,“ shrnul Kubek.

Ministerstvo: Nezavádíme nic nového, vše je na zvážení nemocnic

„Rozhodně touto vyhláškou neohrožujeme zdraví pacientů. Naopak tato vyhláška poprvé stanovuje personální zajištění pro všechny segmenty péče a dává jakési minimum nemocnicím, jak má vypadat jejich personální zajištění,“ prohlásil pro ČT náměstek ministra pro zdravotní péči Ferdinand Polák. Uvedl, že pokud by se vycházelo z platného seznamu výkonů, byly by požadované počty lékařů ještě nižší.

Video Milan Kubek a náměstek Ferdinand Polák ve Studiu ČT24
video

Milan Kubek a náměstek Ferdinand Polák ve Studiu ČT24

Podle jeho slov vycházel resort z konzultací s odbornými společnostmi, z praxe a počty ve vyhlášce jsou podle něj srovnatelné s vyspělým zahraničím. Ministerstvo prý jen stanovilo minimum, ale nezbytné počty k zajištění péče stále zůstávají na zodpovědnosti nemocnic. „Pokud zařízení uzná, že stačí jedna sestra na určitý počet, je to na jeho zodpovědnosti. Pokud na tentýž počet zachová čtyři sestry, je to v pořádku. My prostě poprvé stanovujeme personální minimum,“ uvedl v ČT Polák.