Za uplácení Babákova asistenta udělil soud pokuty

Praha – Za pokus o nepřímé podplácení asistenta poslance VV Michala Babáka uložil Obvodní soud pro Prahu 1 dvěma podnikatelům peněžité tresty. Jiří Zeronik a Josef Šlechta mají každý zaplatit pokutu sto tisíc korun, jinak půjdou na půl roku do vězení. Podnikatelé prý nabízeli asistentovi Šimonu Stejkozovi prostřednictvím svého známého 15 milionů korun za to, aby jim pomohl zařídit dotaci pro soukromou vysokou školu. Oba podnikatelé však vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali, případ tak míří k pražskému městskému soudu.

Zeronik, Šlechta a jejich známý Milan Hlinica údajně chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídil ministr za VV Josef Dobeš. Hnilica pak předal Babákovu asistentovi 305 tisíc korun, Stejkoza už ale v té době spolupracoval s policií. Všichni tři muži u soudu shodně tvrdili, že Hnilica dostal od podnikatelů půjčku. Hnilica, který byl již za uplácení odsouzen, pak podle svých slov jednal sám.

Soudkyně však dnes Hnilicovu výpověď označila za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. „Chtěl chránit oba obžalované. Motivem jeho jednání může být to, že v té době byl bez peněz, a lze důvodně předpokládat, že za to byl i řádně odměněn,“ řekla soudkyně. Podnikatelé však tvrdí, že jsou nevinní: „Já se cítím zcela nevinen a doufám, že se mi podaří to prokázat. Úplatek jsem nikdy nikomu nepředal,“ uvedl po dnešním verdiktu Jiří Zeronik.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Poslanec Michal Babák (VV):

„“Vzhledem k proběhlému soudu s Vítem Bártou je mi z toho smutno a zdá se mi to nepřiměřené, každopádně si velice vážím činu mého asistenta, který prokázal odvahu a loajalitu."


Obhájci obžalovaných už dříve uvedli, že Stejkoza si o úplatek řekl sám, a situaci označili za policejní provokaci. Podle soudu však byla Stejkozova výpověď pravdivá a jeho spolupráce s policií i jeho chování zcela legitimní. Soud už dříve uložil Šlechtovi a Zeronikovi peněžité tresty trestním příkazem, muži ale trvali na projednání případu v hlavním líčení. Hnilica dostal roční podmíněný trest a přijal ho.