Fischer už má svou prezidentskou volební kancelář

Praha - Ani korunu od státu, politických stran, státních či polostátních firem nechce přijmout na kampaň před prezidentskými volbami bývalý úřednický premiér a uchazeč o prezidentský úřad Jan Fischer. I když tvrdí, že zatím volební kampaň nerozjíždí, s voliči komunikuje přes sociální sítě, web a nově si dnes otevřel kontaktní kancelář na pražském Žižkově. Vydal už také letáčky a další tiskoviny s mottem „Jednám slušně“ a prvními závazky.

V případě, že bude zvolen prezidentem, chce například snížit počet udělovaných milostí. Potom, co při hlasování o přímé volbě prezidenta sociální demokraté neprosadili do zákona povinnost prezidenta jmenovat členy bankovní rady České národní banky až se souhlasem premiéra, slibuje Fischer konzultovat jmenování vedení národní banky s předsedou vlády i zástupci obou parlamentních komor.

„Není možné, aby premiér urputně trval na jmenování člověka, vůči němuž má prezident odůvodněné výhrady. Stejně tak není možné, aby prezident nerespektoval návrhy premiéra, který je odpovědný za činnost vlády,“ uvedl Fischer.

Opatrně se nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Ficher vyjadřuje o evropském fiskálním paktu, jehož nepřijetí Českou republikou znesvářilo vládní ODS a TOP 09. Podle expremiéra jeho současná podoba „sice není ideální, ale je akceptovatelná“.

Reportáž Barbory Straňákové (zdroj: ČT24)

Přesný obsah kampaně Fischer zatím hledá, využít přitom chce ohlasy veřejnosti, řekl dnes. Proto prý také otevřel kontaktní kancelář. Fischer nyní působí v Londýně, kvůli prezidentské kandidatuře ale plánuje do Česka pravidelně jezdit.

Fischer má v průzkumech šancí prezidentských kandidátů zatím největší podporu občanů. Podle březnového šetření agentury Median by ho v přímé volbě volila téměř třetina voličů. Těsně za ním se s pětinou hlasů umístil ekonom Jan Švejnar, který jako kandidát ČSSD soupeřil o Hrad s Václavem Klausem před čtyřmi lety.

Do souboje o Hrad se v přímé volbě chystají zasáhnout také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS a jeho stranický kolega europoslanec Evžen Tošenovský, někdejší premiér a předseda Strany práv občanů - Zemanovci Miloš Zeman, europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová či šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Ostrá kampaň občany zřejmě čeká až na podzim. Do výběru kandidátů přitom ještě promluví dvě nejsilnější strany. ODS bude svého kandidáta z dvojice uchazečů vybírat ve stranických primárkách a ČSSD se rozhodne, zda se přikloní ke Švejnarovi či místopředsedovi strany Jiřímu Dienstbierovi. 

Přímou volbu hlavy státu schválil Parlament. Lidé mají prezidenta volit mezi 60. a 30. dnem před koncem mandátu dosavadní hlavy státu. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku.