Dubnové tropy: I dnes padala absolutní maxima

Praha – Nezvykle teplé počasí se drží nad celou Evropou již třetí den. Na mnoha meteorologických stanicích byly naměřeny teplotní rekordy. Pražské Klementinum hlásí 29,4 stupně Celsia, byl tak o 0,8 stupně překonán 212 let starý teplotní rekord. V Praze na Karlově dokonce teplota atakovala 31 stupňů. A teplo má být také zítra. Meteorologové i hasiči proto v souvislosti s pondělními oslavami pálení čarodějnic varují, že oheň z vater se může velmi snadno rozšířit do okolí.

Teploty většinou stále ještě stoupají. I tak už ale dnes bylo v Klementinu překonáno absolutní maximum teploty vzduchu pro celý duben, stará hodnota z 29. dubna 1800 byla 28,6 stupně Celsia. Na třicet stupňů by se mohlo oteplit ještě v pondělí a v úterý, ale spíš jen na východě území. Začátek května ale přinese déšť, bouřky a mírné ochlazení. Do konce pracovního týdne by se měly nejvyšší denní teploty pohybovat do 25 stupňů, pak jen mezi 15 a 20 stupni.

Léto panuje i v Rusku

Střední i východní Evropa o posledním dubnovém víkendu zažívala vedra jako v létě. Teplotní rekordy padaly kromě Česka třeba i v Rakousku, v Německu nebo v Rusku. Leckde lidem život komplikoval silný vítr. Nejteplejší dubnový den od začátků měření, tedy za 130 let, byl dnes i v Moskvě, kde meteorologové naměřili 28,6 stupně Celsia.

V Německu absolutní dubnové maximum padlo v sobotu v Mnichově, kde bylo 32,2 stupně Celsia, jen o něco nižší byly teploty v Berlíně, kde se tisíce lidí vydaly koupat, nebo na jihovýchodě Německa. V  Rakousku nejvyšší dubnovou hodnotu od začátku měření meteorologové zaznamenali v dolnorakouském městě Waidhofen an der Ybbs, kde bylo v sobotu 32 stupňů. Některé oblasti Horních Rakous se v sobotu potýkaly s nedostatkem vody, protože příliš mnoho lidí najednou si napouštělo bazény.

Na Mísečkách se v úterý lyžuje zadarmo

V České republice mohli stále ještě užívat radovánek milovníci zimních sportů. Navzdory teplému počasí se dá stále ještě lyžovat v Krkonoších. V areálu Horní Mísečky leží na sjezdovkách v průměru metr sněhu. Také na Ovčárnu do Jeseníků si přijely poslední lyžařský víkend užít stovky lyžařů. Vylákalo je krásné slunečné počasí. Navzdory vysokým teplotám posledních dnů v areálu na Pradědu leží ještě více než metr sněhu. Nejvýše položené středisko Jeseníků ukončí letošní sezonu v pondělí. Kvalitu sněhu ovšem brali návštěvníci s nadhledem a lyžování v letních teplotách spíš jako neobvyklou atrakci.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody