ČSSD využije každou příležitost, aby vyvolala volby, slibuje Sobotka

Vyškov - Opoziční ČSSD využije každou příležitost, jak vyvolat předčasné volby do sněmovny. Vláda podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky přežila poslední krizi proti vůli většiny občanů. Z podzimních krajských a senátních voleb chce ČSSD udělat referendum o budoucnosti vlády. Když koaliční strany propadnou, vláda Petra Nečase (ODS) to podle Sobotky „zabalí“. Šéf ČSSD to řekl na prvomájovém shromáždění ve Vyškově.

„Když ODS skončí v krajských volbách pod deseti procenty, případně se v některých krajích vůbec nedostane do zastupitelstva, její členové sami přijdou do Prahy za panem Nečasem a řeknou mu, aby odešel,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Po Novém roce by tak mohly být nové volby, uvedl Sobotka. Vystoupení předáků ČSSD sledovalo ve Vyškově na náměstí několik stovek lidí.

Proti politice škrtů a úspor existuje podle Sobotky alternativa. „Nová vláda může dělat spravedlivější a odpovědnější politiku,“ uvedl předseda ČSSD. Zmínil například progresivní zdanění, boj proti korupci, účelné čerpání evropských peněz, zdanění velkých firem a hazardu, dále podporu nových pracovních míst, například státními investicemi do infrastruktury.

První máj je pro sociální demokraty symbolem zápasu o spravedlivý stát. „Donedávna se zdálo, že 1. máj zůstane už jen svátkem lásky a boje za demokracii a sociální práva zůstanou jen historickou vzpomínkou. Ovšem v důsledku globalizace a politiky pravicových vlád jsou tato práva v posledních letech výrazně ohrožena a Svátek práce znovu nabývá svého původního smyslu,“ uvedli sociální demokraté v prohlášení k 1. máji.

Video ČSSD chce podzimní volby jako referendum o vládě
video

ČSSD chce podzimní volby jako referendum o vládě

ČSSD chce podzimní volby jako referendum o vládě

1.5.2012

Reportáž Terezy Kručinské

Výsledky jednání Politického grémia ČSSD

Komentář Stanislava Polčáka a Zbyňka Stanjury

Podle ČSSD jsou kvůli vládní politice v sázce některá sociální práva, například právo na důstojné pracovní podmínky a spravedlivou odměnu za práci, právo na důstojné prožití stáří, právo na rovný přístup ke vzdělání a kvalitní zdravotní péči nebo právo na pomoc v nezaměstnanosti či nemoci. Jejím řešením je pro sociální demokraty okamžitý odchod „zkompromitované vlády“ a co nejrychlejší vypsání nových voleb do sněmovny.

„Budeme usilovat o to, aby se volby uskutečnily co nejdříve. Využijeme každou příležitost,“ uvedl Sobotka. Jako formy nátlaku na vládu zmínil také protesty občanů a stávky.

Vládní strany: Voliči by měli vystavit účet hejtmanům ČSSD

Podle představitelů koaličních stran by měli voliči v podzimních volbách naopak vystavit účet sociálně demokratickým hejtmanům, celostátní témata by měla zůstat stranou: „Je evidentní, že se sociální demokraté budou chtít schovat za pravou podstatu krajských voleb. Lidé mají hodnotit, jak vládli oranžoví hejtmani, jak je zadlužili. Jak se chovali v těch svých regionech. Místo toho chtějí, aby se lidé v krajských volbách rozhodovali o něčem úplně jiném, a to o vládě,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

A co víc - podzimní krajské a senátní volby podle nich politiku na vládní úrovni nezmění. „Není možno říct takto alibisticky, že podzimními volbami lidé mohou změnit vládnutí. Vládnutí se nezmění, protože plníme program, se kterým jsme šli do voleb, to znamená ozdravení veřejných financí,“ dodal poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.