Soud uznal vinu exředitele galerie za vývoz Picassa, ale nepotrestal ho

Praha - Odvolací pražský městský soud uznal exředitele Galerie Středočeského kraje Jana Třeštíka vinným z toho, že pomáhal nelegálně vyvézt obraz Picassa do zahraničí. Potvrdil tak únorový verdikt soudu pro Prahu 5, upustil ale od potrestání čtyřměsíční podmínkou, protože podle něj byl Třeštík dostatečně potrestán samotným projednáním případu.

„S rozsudkem jsem přirozeně spokojený,“ prohlásil po jednání Třeštík. Upuštění od trestu byla jedna z variant rozhodnutí, kterou sám navrhoval. Přiznává, že vydáním osvědčení k vývozu obrazu pochybil. Trvá však na tom, že z jeho strany šlo o nedbalost. Neměl prý v úmyslu porušit jakýkoli zákon. Potrestán byl již tím, že se kauzou zabývala média, řekl.

Prvoinstanční i obvodní soud rozhodly, že Třeštík pouze porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Vydal totiž osvědčení k vývozu obrazu, podepsal ho a dal na ně razítko. Neprokázalo se však, že by věděl o tom, že není oprávněn to udělat. Ve smlouvě totiž nebylo napsáno, že jde o kulturní památku. Také Třeštík trvá na tom, že neměl v úmyslu porušit jakýkoli zákon.

  • Jan Třeštík u soudu
    Jan Třeštík u soudu zdroj: ČT24
  • Jan Třeštík
    Jan Třeštík autor: ČT24, zdroj: ČT24

Třeštík chtěl prý dílo soukromého vlastníka dočasně vyvézt na výstavu ve Švýcarsku a zapůjčit je galerii, od níž měl recipročně slíbeno jiné dílo na výstavu v tuzemsku. Nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí si všimli loni v lednu celníci na ruzyňském letišti.

Video Reportáž Terezy Schejbalové
video

Reportáž Terezy Schejbalové