Exekutor mu zablokoval majetek za miliony, dluh prý ale vznikl omylem

Prachatice – Stanislav Žák z Prachatic má kvůli údajnému dluhu 360 korun zaplatit v exekuci přes 18 tisíc korun. Zároveň exekutor podal návrh na obstavení mnohamilionového majetku. Pan Žák ovšem tvrdí, že dluh vznikl nejspíš omylem. Uváděné dluhy za telekomunikační služby jsou z roku 2008, on prý ale ukončil smlouvu už o rok dříve.

Pan Žák v dubnu zjistil, že mu na bankovním účtu chybí přes 18 tisíc korun. V bance mu potom řekli, že jde o exekuční příkaz. Že je proti němu vedena exekuce, se pak oficiálně dozvěděl až za dalších 15 dní. Spolu s tím ale zjistil, že mu budou obstaveny i nemovitosti a strháván důchod. 

Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové prý na straně exekutora k pochybení nedošlo a všechny listiny byly doručeny správně. Pan Žák ale nikdy nedostal faktury ani rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o dlužné částce – podpis na doručence je prý falešný, což může doložit několika dalšími podpisovými vzory. 

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Teď musí Stanislav Žák dokázat, že jeho dluh ve skutečnosti neexistuje. „Mohu panu Žákovi poradit jediné – aby byl aktivní. To znamená, aby okamžitě podal odpor,“ uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. 

Podobným situacím by měla zamezit novela exekučního řádu, která začne platit v červnu. Člověk by měl totiž nově dostat varování, že vůbec něco dluží, až pak budou moci nastoupit exekutoři.