Greenpeace zahájilo kampaň proti těžbě v Arktidě

Praha – Aktivisté z hnutí Greenpeace protestují proti těžbě ropy v Arktidě, v Praze proto vyvěsili na jednu z benzinových pump společnosti Shell transparent s nápisem Zachraňme Arktidu. Tímto krokem zahájilo hnutí měsíční kampaň, ve které chce Čechům vysvětlovat, že těžba ropy v Arktidě bude znamenat další riziko pro zaledněný kus přírody. Ohroženi budou prý i lední medvědi, kteří jsou symbolem kampaně.

Aktivisté vylezli v 9:00 na střechu čerpací stanice, kde transparent vyvěsili. Po asi 20 minutách obsluha benzinky oznámila, že kvůli zajištění bezpečnosti přivolá policii, a zastavila provoz. Policisté potom zablokovali cestu ke stanici, aby k ní řidiči nevjížděli. Někteří z nich
reagovali na zablokování benzinky rozčileně. „My ale nic blokovat nechceme a v plánu jsme to neměli,“ uvedla mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová. Krátce před 11:00 pak policie aktivisty vyzvala, aby slezli - akci pak aktivisté Greenpeace ukončili.

Podle mluvčí Greenpeaceje je firma Shell první velkou ropnou společností, která zahájila přípravy na těžbu v Arktidě, čemuž se hnutí snaží zabránit nenásilnými přímými akcemi i mobilizací veřejnosti. „Pokud by totiž Shell letos v létě na ropu narazil, další naftařské koncerny by velmi rychle přispěchaly s projekty na další nové vrty a ropná horečka v Arktidě by se rozhořela naplno,“ uvedla Jakešová. 

Proti záměru těžit v Arktidě Greenpeace vystupuje celosvětově. Počátkem května šestice aktivistů vnikla u švédských břehů na palubu ledoborce provozovaného společností Shell. Byla to už druhá podobná protestní akce namířená proti těžbě ropy a zemního plynu v severním ledovém oceánu. Čeští Greenpeace budou vyzývat občany České republiky, aby posílali společnosti Shell výzvy k ukončení projektu.