Prohráli jsme. Namazali si nás na chleba

Praha/Hradec Králové – Předseda VV Radek John dnes prohlásil, že pokud mezi kandidáty najde osobnost s dostatečně silnou sjednocující vizí, už do čela strany kandidovat nebude. Kandidáty na předsedu představí tato strana v sobotu v Hradci Králové. Ve východočeském městě se uskuteční nominační konference VV, které se snaží stabilizovat po odchodu vicepremiérky Karolíny Peake a části poslanců do nového politického subjektu.

„Vidím dva či tři. Těším se,“ odpověděl John na otázku, zda už nyní takovou osobnost uvnitř VV vnímá. Konkrétnější být nechtěl a nikoho nejmenoval. Za nejefektivnějšího bojovníka „s dinosaury“ dnes ale uvnitř VV pokládá někdejšího místopředsedu strany Tomáše Jarolíma, jehož senátní kandidaturu prý podporuje. „Pokud bude kandidovat, budu jenom rád,“ poznamenal.

Boj s „politickými dinosaury“, tahák předvolební kampaně před dvěma lety, Věci veřejné prohrály, prohlásil dnes John. „Samozřejmě. Namazali si nás na chleba,“ řekl. Straníci jsou podle něj po odchodu skupiny kolem Peake ale velmi radikální a opozičně naladění.

Členové strany na sobotní nominační konferenci odhlasují zkrácení mandátu nynějšího předsedy Johna a týmu jeho místopředsedů. Současný mandát měl vedení VV řádně vypršet zhruba za rok. Po zveřejnění kandidátů na předsedu budou o novém šéfovi strany rozhodovat její registrovaní příznivci v elektronické přímé volbě. Na rozhodnutí mají měsíc.

Radek John pro ČT:

Radek John„Já jsem hluboce zklamán, protože před dvěma lety bylo zhruba 50 lidí, kteří přísahali, že budou bojovat s dinosaury, jak se nenechají uplatit, jak nikdy nepřeběhnou, a ten tým se rozpadl. Takže dám svou funkci k dispozici, stejně jako celé předsednictvo.“


Výsledek internetové volby předsedy musí podle stanov potvrdit celorepubliková volební konference strany, která se sejde po skončení přímé volby předsedy. Datum ani místo konání zatím není podle Janouchové určeno. Nový šéf strany bude znám v druhé polovině června.