Čeští vědci rozklíčovali příčinu neplodnosti mužů

Praha - Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky zjistili, proč jsou někteří muži neplodní. Za omezením a někdy i úplným zastavením tvorby jejich spermií stojí často genetické poruchy. Pohlavní chromozomy se při nich nesprávně spárují a tím tak zastaví tvorbu spermií.

Až 15 procent párů nemůže mít děti. V polovině případů za to mohou muži – jejich tělo není schopné vyrobit dostatečný počet kvalitních spermií. U někoho za to může nemoc, kouření, léky, u jinak zdravých jedinců se ale příčina někdy nenajde. Vysvětlení našli čeští vědci až teď a pomohly jim k tomu laboratorní myši, konkrétně jejich neplodní samci. Že něco není v pořádku, zjistili vědci díky vážení varlat. „Nižší váha varlat vypovídá o tom, že se něco děje s tvorbou spermií, “vysvětlil David Homolka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Neplodní samci mají totiž poruchy v párování běžných chromozomů pohlavních buněk. U zdravé buňky jediné chromozomy, které se nepárují, jsou pohlavní chromozomy X a Y. Nesprávné párování tvorbu spermií zastaví. Lékaři je pak v mikroskopech hledají marně.

Příroda se tím vlastně brání - když nevzniknou pohlavní buňky, nemohou vzniknout potomci. Těm by totiž jinak hrozily vážné genetické poruchy, podobné třeba u lidí Downovu syndromu. „Je to vlastně takový ochranný mechanismus, aby se genom toho druhu nezaplevelil,“ vysvětluje Jiří Forejt z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Vědci se teď chtějí zaměřit na to, jak neplodnost mužů ovlivňuje dědičnost ze strany jejich matek nebo otců. 

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše