Šťastný: Projekt IZIP směřoval k zániku už před půl rokem

Praha – Už od zakoupení většinového podílu ve společnosti IZIP před půl rokem směřovala správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k ukončení projektu elektronických zdravotních knížek. V Událostech, komentářích to uvedl člen správní rady Boris Šťastný (ODS). Se získáním 51 procent akcií IZIPu si VZP slibovala větší kontrolu nad kritizovaným projektem, od té doby se prý ale zastavilo jeho financování. Na ukončení projektu do prázdnin se dnes dohodli premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle Šťastného, který současnou podobu systému IZIP dlouhodobě kritizuje, byla jeho hlavním problémem neochota řady lékařů na něm spolupracovat.

VZP za systém, který jí nabídla společnost IZIP, dosud investovala 2 miliardy korun. Ke konci minulého roku odkoupila 51 procent akcií IZIPu od švýcarské firmy eHI eHealth International. Za půl roku ale vládní představitelé a správní rada spolupráci na projektu definitivně ukončili.  „Především se zastavilo financování celého projektu. V podstatě se utlumilo financování z těch obrovských peněz na řádově miliony korun. Už před půl rokem bylo jasné, že celý ten průběh směřuje k tomu, aby byla utlumena spolupráce se společností IZIP,“ uvedl Šťastný.

Firmu IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje, založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (nyní poslanci Evropského parlamentu) spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Právě nejasný převod akcií na tehdy neznámou švýcarskou firmu rozpoutal řadu podezření, zda projekt elektronických knížek nefunguje jako skrytý převod veřejných financí. „Projekt vznikl před 10 lety a běžel už za doby, kdy tam ještě ani nebyl ředitel Horák, kdy jsem tam nebyl ani já. Byly podepsány smlouvy na dlouhou dobu. Ty vlády se střídaly a všichni věřili, že ten projekt se rozběhne, ale on prostě zkrachoval,“ doplnil člen správní rady.

Boris Šťastný:

„Ten projekt by měl šanci na úspěch, kdyby existovala jedna jediná podmínka - aby lékaři měli povinnost nebo jakoukoliv motivaci se do toho systému zapojit a povinně do něj zapisovat ty údaje. Ale lékaři to nedělají a nechtějí dělat. Konkrétní ministři zdravotnictví neměli odvahu předložit zákon, který by to lékařům přikazoval. Nikdo neměl politickou odvahu postavit se České lékařské komoře a jiným komorám.“


Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP měl umožnit sdílení informací o léčení pacientů mezi lékaři a usnadnit komunikaci pacienta s lékařem. Projekt podporuje VZP a knížku si mohou zřídit zdarma jen její pojištěnci.

Terčem kritiky se v minulosti stala hlavně cena projektu a jeho financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají. „Lépe pozdě než nikdy,“ reagoval na dnešní rozhodnutí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „V projektu se utopily dvě miliardy a nepřinesl žádný užitek,“ dodal. Kubek se však obává, že IZIP zcela nezanikne, pouze se přerodí v projekt elektronických zdravotních knížek a bude pokračovat dál. Záležet podle něj nyní bude na rozhodnutí správní rady VZP, jejíž členy slíbil ministr obměnit.

Video Boris Šťastný a Soňa Marková v Událostech, komentářích
video

Boris Šťastný a Soňa Marková v Událostech, komentářích