Vnitro: Lessyho jmenování bylo nestandardní, ale právoplatné

Praha - Výsledky prověrky, kterou nařídil ministr vnitra Jan Kubice, ukázaly, že výběr Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta byl nestandardní. Šlo ale o procesní vady, Lessyho jmenování je podle práva platné, informoval mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Podle prověrky jednotlivé fáze výběrového řízení nenásledovaly správně a spis o vedení řízení je navíc neúplný. „Došlo ke spojení třetího a čtvrtého kola, která měla být oddělená. Neúplný spis znamená, že se nepodařilo dohledat například hlasovací lístky a některé další písemnosti,“ uvedl mluvčí vnitra.

Jmenování je ale podle práva platné, protože zmíněné problémy jsou procesními vadami. Důvodem neplatnosti samotného aktu jmenování by podle Nováka muselo být závažné porušení služebního zákona. Výběr Lessyho z doby, kdy byl ministrem vnitra Radek John (VV), nechal Jan Kubice prověřit koncem dubna. Důvodem bylo podezření, že jméno nového šéfa policie bylo známo už den před jeho volbou. Policejní prezident Petr Lessy odmítá, že by se stal šéfem na základě zmanipulovaného výběrového řízení a už dříve uvedl, že Kubiceho postup se podle něj vzhledem k předchozím vzájemným střetům blíží k vydírání.

Petr Lessy, policejní prezident:

„Já jsem výběrové řízení neorganizoval, byl jsem pouze účastníkem… neměl jsem po celou dobu dojem nějaké nestandardnosti… Jakékoliv zpochybňování nebylo na místě, natož rok a půl po tom.“

Radek John, bývalý ministr vnitra:

„Výběrové řízení bylo správně, protože bylo děláno po konzultaci s právníky. Snaha zpochybnit ho byla dramaticky směšná, ale vůbec mě neudivila. ODS půl roku bojovala o to, aby zůstal starý policejní prezident Martinů a nelíbí se jí nezávislý policejní prezident a bude dělat všechno pro jeho odstranění.“ 


Rozpory panovaly ohledně organizační koncepce

Spory mezi Kubicem a Lessym se v minulosti týkaly zejména organizační koncepce. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci kvůli rozdílným názorům na změny ve vedení policejního prezidia. Kubice také vrátil Lessymu k přepracování jeho návrh vzorové organizační struktury krajských ředitelství policie.

Se jmenováním Lessyho byli v minulosti nespokojeni hlavně občanští demokraté. Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce dříve označil výběrové řízení za kočkopsa. Tehdejší členka VV, vicepremiérka Karolína Peake naopak trvala na tom, že vše bylo v pořádku. Tím, že Věci veřejné již nejsou ve vládě, přišel podle médií nejvyšší policejní šéf o silného politického spojence. Podobně v minulosti prý skončil i jeho předchůdce Oldřich Martinů, když ztratil politickou podporu a musel nedobrovolně odejít.

Video Dohady okolo policejního prezidenta Petra Lessyho
video

Dohady okolo policejního prezidenta Petra Lessyho

Dohady okolo policejního prezidenta Petra Lessyho

z 23, 11.05.2012

Prohlášení mluvčího Nováka, šéfa policie Lessyho a Radka Johna