„Díky novému sloninci můžeme poprvé začít budovat perspektivní chovnou skupinu slonů indických,“ vyzdvihl význam nového areálu Bobek. Výši ceny nechce hodnotit, protože podle svých slov nemá ani informace o podrobnostech realizace. Stavbu za 400 milionů sice jako uživatel zoo ovlivňovala, ale zodpovědnost za rozpočtovou stránku padá na odbor městského investora. Sloninec se samostatnými boxy, bazénem, pískovištěem i drbadly spadá do rozsáhlého komplexu venkovních sloních expozic, návštěvníkům se otevře na jaře 2013.
Fanoušci se mohou těšit na on-line přenos ze slonince i na vernisáž pláten slonice Shanti
Pražská zoo se do povědomí veřejnosti zapsala také internetovými přenosy z některých zvířecích areálů, podle jejího ředitele se chystá na podzim další, a to právě z nového slonince. „Začneme už na podzim, ale zejména půjde o to, že očekáváme narození slůněte, čili tam přímý přenos má svůj smysl,“ uvedl Bobek. Samotný sloninec patří k chovatelskému zázemí a lidé do něj budou moci nahlížet pouze z vyhlídky, jež bude zpřístupněna v den výroční slavnosti Zoo Praha - 28. září. Ve stejný den zoo spustí internetový přenos z kamer umístěných v interiéru slonince.
Slonice Shanti je podle jeho slov původně dětská herečka. „Hrála v Poplachu v oblacích v roli slůněte Bimba. Ta se nám dala na malování a brzy bude mít vernisáž své výstavy… Ona chobotem drží štětec a maluje plátna, jedno už jsme prodali za pětimístnou sumu. Koncem měsíce by měla být výstava krátce na pražském magistrátu a poté vernisáž té hlavní výstavy bude 12. června,“ avizoval Bobek v Interview ČT24.
Zahrady v ČR jsou na dobré úrovni
České zoo neživí pouze dotace měst a krajů, na provoz samozřejmě přispívá i vybrané vstupné. Nejvíc za něj vydají návštěvníci pražské zoologické zahrady - až dvě stě korun. Naopak ve vyškovském zooparku stačí dospělému 60 korun. Průměrně se vstupenka pohybuje kolem stokoruny; tu vybírají třeba v Brně nebo v Ostravě.
Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty UK:
„Co je na českých zoologických zahradách zvláštní, je jejich kvalita. Jsou velmi dobře personálně vybavené, je tady velká znalost toho, jak zvířata chovat a rozmnožovat, a pak je tady i velký počet chovaných druhů…“
Každá zahrada má svůj návštěvnický magnet. Někde jde o výjimečné zvíře, jinde zas o unikátní program. Třeba v Liberci považují za největší atrakci bílé tygry, ve Dvoře Králové africké safari, v Olomouci zase nabízejí kromě jiného žraločí akvárium.

Interview ČT24
Interview ČT24
Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě