Obžalovaní z vraždy podnikatale byli už pošesté zproštěni viny

Brno - Krajský soud v Brně už pošesté zprostil viny trojici podezřelých z vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého z roku 1995. Nájemná vražda se stala před 17 lety v Kvasicích na Kroměřížsku. Výbuch nálože pod osobním autem tehdy zabil podnikatele, který byl podle policie zapleten do obchodů s LTO. Mezi podezřelými byl Jiří Večeř, Milan Šišma a Jan Marcinek. Kauza ale ani dnešním verdiktem nekončí, státní zástupkyně se proti rozsudku opět odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Krajský soud případ řešil už pošesté. Proces začal v Brně v listopadu 2004. Trestní senát vedený soudkyní Hanou Zoubkovou muže čtyřikrát zprostil viny pro nedostatek důkazů, státní zástupce se ale vždy odvolal a Vrchní soud v Olomouci případ pokaždé vrátil na začátek. V roce 2011 se nově kauzou začal zabývat trestní senát vedený soudcem Michaelem Vrtkem, který věc poprvé zhodnotil jinak. V prosinci 2011 Marcinka a Šišmu také osvobodil, Večeře ale poslal na 21 let do vězení. Ústavní soud ale tentokrát označil rozsudek za neplatný. Vrchní soud podle něj kauzu dvakrát nesprávně přidělil jinému senátu krajského soudu.

Z vraždy byl obžalován podnikatel Šišma, jeho známý Večeř a Marcinek. Obchodník Lehký podle obžaloby spolupracoval se Šišmou na podvodech týkajících se dovážených lehkých topných olejů, a to prý v roli „bílého koně“. Podle některých informací tak tento muž nezákonně vydělal 40 milionů korun, o které se měl podělit se Šišmou. Protože se tak ale nestalo, rozhodl se podle obžaloby Šišma, že jej nechá odstranit. Prostředníkem byl údajně Večeř, jenž prý vraždu za půl milionu korun objednal u Marcinka.

Celá kauza stála především na výpovědi Večeře, který se v roce 1999 k podílu na vraždě Lehkého přiznal a usvědčil i Marcinka se Šišmou. Výpověď ale později popřel s tím, že byla vynucená policií. Spolu se Šišmou už ale ve vězení sedí. V roce 2001 byli oba odsouzeni k mnohaletým trestům za zprostředkování vraždy dalšího muže, který byl takzvaným bílým koněm zapojeným do obchodů s lehkými topnými oleji. Státu těmito transakcemi vznikly v devadesátých letech velké škody na nezaplacených daních.