Dva muži čelí obvinění z úvěrových podvodů za 200 milionů

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat dva muže z podvodů za zhruba 200 milionů korun. Údajně předkládali vymyšlené faktury. Případ má nyní na stole státní zastupitelství v Olomouci. V případě rozsudku mužům hrozí až deset let vězení. Podle informací ČTK se jedná o Jaroslava Škodáka a Martina Miškeříka z nyní již zkrachovalé firmy Slovmlýn.

Oba muži působili jako zástupci jihomoravské obchodní společnosti. „V letech 2007 až 2008 předkládali několika bankám seznam pohledávek, na základě kterých čerpali revolvingové úvěry. Do těchto seznamů však měli zanášet fiktivně vystavené faktury za neexistující pohledávky,“ sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle vyšetřovatelů vylákali různými podvody více než 70 milionů korun.

Jeden z obviněných navíc čelí trestnímu stíhání za uzavření smlouvy na nákup semen řepky a slunečnice. Údajně převzal zboží za zhruba 133 milionů korun, ale zaplatil jen deset milionů. Podle kriminalistů v době uzavření smlouvy věděl, že firma, kterou zastupoval, má finanční problémy a nedokáže zaplatit.

Obvinění byli podle Ibeheje letos v lednu 2012 pravomocně odsouzení za jinou trestnou činnost. Soud je poslal na devět let do vězení za čerpání bankovních úvěrů na základě padělaných cenných papírů. Bankám způsobili škodu ve výši 141 milionů korun.