Limit pro kampaň bude 50 milionů

Praha – Vládní strany se s opozicí dohodly na finančním limitu pro kampaň před prezidentskými volbami. Hranice pro obě kola by měla být dohromady 50 milionů korun. V prvním kole budou moct kandidáti vydat 40 milionů, ve druhém ještě dalších deset. Sněmovna by mohla zákon schválit na červnové schůzi.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Podle dohodnutého návrhu budou muset kandidáti na prezidenta sestavit volební výbor, který by byl za financování kampaně zodpovědný. Peníze na propagaci by musely být na zvláštním účtu. V případě, že by si kandidát vyjednal slevu na svou reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Zakázány by byly anonymní negativní kampaně. „Všechny kampaně, které se budou týkat prezidentských voleb, budou muset být podepsané… Byli bychom neradi, aby se nám z voleb stal soubor zoufalých útoků ze všech stran,“ řekl ve Studiu ČT 24 zástupce ODS ve vyjednávacím týmu Marek Benda.

Jeroným Tejc (ČSSD): „Bude existovat jeden účet, na kterém bude online vidět dárce, který prostředky daroval. Do 60 dnů proběhne vyúčtování kampaně a všechny platby musí proběhnout přes jeden konkrétní účet. To je daleko podstatnější než onen limit.“


Celé účetnictví propagace by kandidáti museli zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a dodat sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. O případném porušení pravidel financování kampaně by rozhodoval soud. V případě nesrovnalostí by soud mohl uvést, že volební výbor musí odvést do státního rozpočtu jeden a půl násobek nejasné částky nebo částky, o níž byla finanční hranice pro kampaň překročena.

Limit se může v budoucnu měnit

Limit na kampaň bude nastaven na vůbec první přímou volbu prezidenta a do budoucna se může změnit, poznamenal Benda. Částky odpovídají názoru TOP 09 a Starostů, řekl poslanec tohoto klubu Stanislav Polčák, který označil původní návrh ČSSD na 15 milionů za minimalistický.

Konzultace o návrhu se už vedly i v Senátu, v němž má ČSSD většinu. Cílem je, aby senátoři dali své připomínky tak, aby byly vyřešeny už při jednání sněmovního ústavně-právního výboru. Tejc soudí, že horní komora by pak zákon rovněž podpořila a nevracela by jej do sněmovny. Sněmovna a Senát musí v tomto případě schválit normu ve stejném znění.

Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu. Volebním okrskem však bude celá Česká republika. Případné druhé kolo, kam postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny, by se mělo uskutečnit dva týdny po kole prvním.

Video Rozhovor s Jeronýmem Tejcem a Markem Bendou
video

Rozhovor s Jeronýmem Tejcem a Markem Bendou