O Baštýřovy pozemky pod D3 už se zajímá i protikorupční policie

Praha - O prodej pozemků pod dálnicí D3 už se zajímá protikorupční policie. Jihočeský poslanec Václav Baštýř (ODS) totiž chce podle deníku Mladá fronta Dnes státu prodat pozemky pod dálnicí po 100 korunách za metr čtvereční. Sám je však před dvěma lety koupil za šest až osm korun za metr. Poslanec, který je od letoška členem Sdružení pro výstavbu dálnice D3, by si prý mohl přijít za investovaných 733 000 korun na více než deset milionů. Loni v prosinci navíc před schvalováním státního rozpočtu jako šéf sněmovního podvýboru pro dopravu prosadil, aby se peníze určené na opravu nebezpečné silnice v Pardubicích raději utratily za jihočeskou dálnici.

„Na základě informací, které byly zveřejněny v médiích, se náš útvar touto věcí začne zabývat,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Poslanec Baštýř se dnes nechal slyšet, že s pozemky spekulovat nechtěl, státu prý prodal jen zlomek z celkové výměry pozemků. „Tyto pozemky ode mne odkoupilo ŘSD za jimi nabídnutou cenu 100 korun za metr čtvereční, čili za cenu v tomto případě obvyklou. Celkově tedy šlo o prodej 2000 metrů čtverečních za cenu 200.000 korun. Ke všem obchodním úkonům mohu doložit platné smlouvy,“ uvedl politik.

„Moc bych si přál uvěřit tomu, že nákup pozemků v místech, kudy má vést dálnice D3, byl od jihočeského poslance Václava Baštýře jen taktický krok jak uspíšit stavbu této komunikace. Snad chtěl pan poslanec zabránit spekulacím s pozemky a průtahům při vyjednávání o ceně s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ reagoval na kauzu jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Jistě si podle něj Baštýř jako politik zastupující Jihočechy uvědomuje, jak důležitá dostavba D3 je. Proto ho vyzval, aby pozemky prodal za cenu, za kterou je nakoupil. „V opačném případě bych si nejen já musel myslet, že své postavení zneužívá a dělá si z ŘSD oslíčka, který se má náležitě otřást,“ dodal hejtman.

Stát má od Baštýře podle deníku již na 15 pozemků předkupní právo. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je pro stavbu potřebuje. „Budeme mít snahu nevykupovat celé pozemky, ale bude to o individuálním přístupu. Když to nepůjde jinak, koupíme od majitele celý pozemek,“ řekl deníku šéf českobudějovického ŘSD Josef Pešl.

Václav Baštýř, poslanec ODS

„V této lokalitě jsem postupně koupil i dalších 250 000 metrů čtverečních za účelem rozšíření zemědělské prvovýroby. Tyto pozemky nijak nesouvisejí s trasou budoucí dálnice.“


Baštýř tvrdí, že chce na pozemcích jen hospodařit, a kdyby bylo po jeho, stát by prý mohl vyplácet i méně. Poslanec také uvedl, že platil za ty části pozemků, které jsou pod chystanou dálnicí, stejnou sumu, jakou bude platit stát. Okolní části pak prý koupil za cenu nižší. Z kupních smluv to ale patrné není a lidé, kteří mu pozemky prodali, se prý cítí podvedeni. Baštýř jim podle listu řekl, že chce na pozemcích hospodařit, o dálnici údajně nepadlo ani slovo.

Tras dálnice byla známa deset let dopředu, tvrdí poslanec

Baštýř nyní trvá na svém, že žádné informace nezamlčoval. „Přibližný koridor dálnice D3 byl stanoven již v roce 1968. V roce 2002 trasu budoucí dálnice zpřesnilo krajské zastupitelstvo svou vyhláškou. Jedná se tedy o deset let starou veřejnou informaci a všichni dotčení byli o této skutečnosti informováni,“ napsal v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo dopravy už na konci března vypsalo výběrová řízení na stavbu úseků dálnice D3 mezi Úsilným a Borkem na Českobudějovicku a mezi Veselím nad Lužnicí na Táborsku a Bošilcem na Českobudějovicku. Budování těchto úseků dálnice by mohlo začít na podzim. Náklady na celou dostavbu D3 mezi Prahou a hraničním přechodem Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku se odhadují asi na 50 miliard korun.