Certifikace výdajů pro ROP Střední Čechy byla pozastavena

Praha - Ministerstvo financí v souvislosti se zatčením hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a dalších lidí pozastavilo certifikaci u výdajů regionálního operačního programu Střední Čechy. Ovšem platby příjemcům budou od regionální rady posílány dál, jak uvedl mluvčí resortu Jakub Haas.

Ministerstvo na základě aktuálních informací pozastavuje až do odvolání certifikaci výdajů regionálního operačního programu a bude čekat na další informace od orgánů činných v trestním řízení, uvedl v tiskové zprávě náměstek pro veřejné rozpočty Jan Gregor. „Zastavení certifikace neznamená pozastavení plateb příjemcům od Regionální rady ROP SČ,“ doplnil.

Celkově bylo podle ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové zadrženo osm lidí - pět mužů, z toho jeden poslanec, a tři ženy. Zadržení jsou podle ní podezřelí z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Rath označil své zadržení za politický útok, policie podle něj zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců.

David Rath
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jindřich Mynařík

V celém procesu čerpání dotací označuje certifikace fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z českého státního rozpočtu a stát až pak tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi.