Soud prohlásil podnikatele Moťovského za mrtvého

Praha - Pražský městský soud dnes s definitivní platností prohlásil zmizelého podnikatele Jana Moťovského za mrtvého a zároveň stanovil datum úmrtí na 4. srpna 2008. Informovala o tom mluvčí soudu Martina Lhotáková. Podnikatel zmizel před téměř čtyřmi lety ve francouzské Nice, kam odletěl na obchodní schůzku. Žádost o prohlášení muže za mrtvého podala jeho manželka Kateřina.

Městský soud svým rozhodnutím potvrdil květnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5. „Odvolací senát před rozhodnutím ještě považoval za nutné doplnit dokazování vyžádanou zprávou francouzského soudu v Nice, který sdělil, že vyšetřování zmizení Jana Moťovského nepřineslo žádný výsledek a bylo zastaveno,“ uvedla Lhotáková.

Právní zástupce otce zmizelého Jana Moťovského Václav Marek zároveň dodal soudu čestné prohlášení muže, který si nyní odpykává trest ve věznici na Mírově. Marek uvedl, že tento muž zná okolnosti vraždy podnikatele, tedy místo, pachatele, objednatele nebo to, že byl pořízen videozáznam. Právník prohlášení předal také policii.

Moťovský se do povědomí české veřejnosti dostal před několika lety, když v Jevanech nedaleko Prahy otevřel muzeum Karla Gotta, takzvaný Gottland. Podnikatel také těsně před svým zmizením odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího dlouholetého šéfa a zakladatele Miloslava Zapletala. Jeho žena Kateřina ale kvůli umoření vysokých dluhů soutěž později prodala.

Jan Moťovský odletěl z pražské Ruzyně první srpnovou neděli 2008 na pracovní schůzku do Nice. Přílet do Francie ještě rodině potvrdil SMS zprávou. Do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil. Naposledy byl údajně viděn 3. srpna u jednoho z luxusních hotelů v Nice. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Jeho telefon byl v té době již vypnutý.