Žalobce Pješčaka trest za únik dokumentů nečeká

Brno - Žalobce Peter Pješčak z Vrchního státního zastupitelství v Praze nebude potrestán za únik dokumentu z „kauzy Drobil“. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes zprostil obžaloby, kterou podal jeho nadřízený Vlastimil Rampula. Pješčakovi hrozilo odvolání z funkce. Pješčak dnes před kárným senátem přiznal, že dokument rozeslal několika kolegům, avšak neví, jak se materiál následně dostal do médií. O zveřejnění dokumentu prý neusiloval.

Sporný dokument adresovaný Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 obsahoval vyjádření pražské městské státní zástupkyně Jany Hercegové ke stíhání místopředsedy ODS Pavla Drobila. Pješčak prý získal dokument od kolegyně, jejíž jméno neuvedl, a dospěl k závěru, že jde o dosti neobvyklý pokyn. Dokument prý mohl být vnímán jako návod, jak věc vyřešit. Na státním zastupitelství se tak podle Pješčaka znovu začala ozývat „atmosféra čunkiády“.

Podle kárného senátu jednal Pješčak v dobré víře

Žalobce dále přiznal, že instrukci naskenoval a rozeslal dvěma až čtyřem kolegům, s nimiž sdílí dlouhodobé znepokojení nad vývojem ve státním zastupitelství. „Napsal jsem jim: Podívejte se, jak se rozhoduje u nás v Praze. Tím jsem to považoval za uzavřené,“ řekl soudce kárnému senátu. Později se dokument objevil v týdeníku Respekt.

Kárný senát zohlednil to, že Pješčak jednal za specifických okolností a v dobré víře - chtěl s kolegy probrat podezřelý postup. „Uvedený dokument navíc podle svého vyjádření svěřil toliko kolegům, nikoliv veřejnosti či médiím,“ řekla předsedkyně senátu Milada Tomková.

Rampula: Ukazuje se, že povinnost mlčení může být prolomena

Rampula dnešní rozhodnutí označil za významný judikát. Původně se prý domníval, že podobné využití interních informací je ve státním zastupitelství nepřípustné, ale Nejvyšší správní soud dospěl k jinému názoru. „Dnes jsme se dozvěděli, že je potřeba důrazně zvažovat, kdy nastala situace, že zákonná povinnost mlčenlivosti může být prolomena,“ uvedl Rampula.

Rampula už loni požádal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby Pješčaka dočasně postavil mimo službu. Ministr mu nevyhověl. Dnešní rozhodnutí Pješčak přivítal, ale připustil, že má smíšené pocity. „Ten uplynulý rok, který jsem prožil v období očerňování a ztratil jsem důvěru mnoha lidí, kteří si mysleli, že jsem vynášel informace ze státního zastupitelství a podobně, tak ten mi už nikdo nenahradí,“ řekl novinářům.

Vyšetřování Drobila v údajné korupční kauze policisté původně zastavili. Hercegová tehdy popřela, že by se to stalo na její pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v listopadu případ znovu otevřel, jeho odložení prý bylo předčasné.