Snahu bojovat s korupcí přiznává vládě jen desetina Čechů

Praha - Jen desetina Čechů si myslí, že vláda premiéra Petra Nečase (ODS) bojuje proti korupci. Loni přitom zastávala stejný názor téměř pětina lidí. Negativních odpovědí tentorkát přibylo i mezi příznivci koaličních stran ODS a TOP 09. Více než dvě třetiny dotázaných si navíc myslí, že kabinetu nepřísluší označení vláda rozpočtové odpovědnosti, práva či boje proti korupci, které má v programovém prohlášení. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu agentury STEM.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: David Port

Celkem 89 procent účastníků průzkumu uvedlo, že se kabinet nemůže označovat jako vláda boje proti korupci, že není ani vládou práva, si myslí 83 procent lidí a za vládu rozpočtové odpovědnosti jej nepovažují tři čtvrtiny dotázaných. K názoru, že Vláda ČR nemůže nést ani jeden ze zmíněných přídomků, se přiklonilo 68 procent, šest procent naopak přiznalo vládě všechna tři označení.

Při stejném průzkumu STEM přesně před rokem sice také převažovaly negativní odpovědi, ale kabinet měl výrazně více příznivců. V boji proti korupci důvěřovalo vládě 18 procent Čechů a vládou rozpočtové odpovědnosti ji nazývala více než třetina dotázaných. Nejméně ubylo lidí, kteří míní, že je kabinet vládou práva. Loni si to myslelo 20 procent účastníků průzkumu, letos 17 procent.

V otázce, zda se může nazývat protikorupční vládou, ale ztratil kabinet ve srovnání s loňským průzkumem i důvěru příznivců vládní koalice. Že vláda bojuje proti korupci, uvedlo loni 37 procent stoupenců koaličních stran, kdežto letos už jen 29 procent. Ve zbylých dvou otázkách naopak důvěra příznivců koalice mírně vzrostla.