Kroužkování v krajských volbách má v Senátu podporu

Praha - Kandidátům na krajské zastupitele by už letos mohlo k dosažení mandátu stačit jen pět procent přednostních hlasů. Nyní potřebují deset procent. Senátní ústavně-právní výbor dnes proto jednomyslně doporučil doplnit vládní novelu volebních zákonů. Norma by měla upravit hranice senátních obvodů kvůli změnám v počtu obyvatel a umožnit lidem vybírat krajské zastupitele také mimo domovskou obec.

Doplnění navrhl senátor ČSSD Miroslav Nenutil. Chce tak sjednotit pravidla takzvaného kroužkování na kandidátních listinách se zákonem o volbách do sněmovny, díky nimž se před dvěma lety do dolní komory dostali poslanečtí adepti ze zadních pozic na kandidátkách. Stejnou úpravu chystal i poslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák, ve sněmovně se ale do novely nedostala.

Zástupci ministerstva vnitra před doplněním novely varovali. Obávají se, že by mohla narušit přípravu podzimních senátních a krajských voleb. Volební pravidla totiž musí sněmovna a Senát schválit ve stejném znění. Pokud by poslanci se senátním doplněním nesouhlasili, museli by novelu odmítnout jako celek. Úprava hranic senátních obvodů je přitom nezbytná kvůli tomu, že každý senátor musí z ústavy zastupovat přibližně stejný počet obyvatel.

Senát by měl o novele rozhodovat za týden. Pokud ji doplněnou vrátí sněmovně, poslanci by mohli o předloze znovu hlasovat na červnové schůzi. Krajské volby by se spolu se senátními měly konat patrně v říjnu, termín vyhlásí prezident Václav Klaus.

Novela počítá s tím, že by si lidé mohli vybírat krajské zastupitele v rámci svého regionu i mimo obec se svým trvalým bydlištěm, pokud si k tomu vyřídí voličský průkaz. Podobnou možnost mají ve sněmovních a evropských volbách. Předloha má také zavést zveřejňování oficiálních výsledků všech druhů voleb ve Sbírce zákonů.