Školy mohou ode dneška žádat o příspěvek na ozdravné pobyty

Praha - Školy a kraje z regionů se znečištěným ovzduším mohou v příští zimní sezoně opět dostat od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) příspěvek na ozdravné pobyty dětí. Žádosti fond přijímá ode dneška do 20. června. Dnes o tom informoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. SFŽP má na ozdravné pobyty vyhrazeno celkem 7,5 milionu korun, dalších pět přidal jeden z největších znečišťovatelů Moravskoslezského kraje, firma ArcelorMittal Ostrava.

Zdroj: facebook Autor: Stanislava Štumarová

„Rozhodnutí o poskytnutí podpory a uzavírání smluv je směřováno na říjen 2012 tak, aby školy mohly realizovat ozdravné pobyty již v letošní topné sezóně mezi listopadem a dubnem,“ informoval Vitík. 

Cílem ozdravných pobytů v délce 10 až 15 dní je zlepšit zdravotní stav účastníků a podporovat ekologickou výchovu dětí prvního stupně základních škol, zvlášť z Moravskoslezského kraje. Žádat ale mohou také školy z dalších lokalit s poškozeným ovzduším, třeba některé ze Středočeského, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Ústeckého kraje.

Loni školy získaly na ozdravné pobyty deset milionů korun, dotaci získalo 30 žadatelů. Ozdravného pobytu se zúčastnilo 3 175 žáků. V průměru na škole v přírodě pobyli deset a půl dne. Oproti první výzvě vzrostla i maximální výše dotace na jednoho žáka a den z loňských 300 korun na 350 korun. Následujících 36 dní mohou o dotaci žádat školy, školská zařízení a územní samosprávné celky jako zřizovatelé škol.