Hasič byl oceněn za zásah proti muži hrozícímu zapálením benzinky

Praha - Hasiči a ministerstvo vnitra dnes rozdělovali v Praze medaile za zásluhy. Ocenění za statečnost dostal hasič, který loni v listopadu zneškodnil nebezpečného opilého muže hrozícího podpálením benzinové stanice. Stejné uznání získal také muž, který zachránil souseda z hořícího domu.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Drahoslav Ryba na slavnostním setkání v sálu Trojského zámku předal medaili za statečnost profesionálnímu hasiči Miroslavu Kropáčkovi, který podle něj prokázal loni 26. listopadu mimořádnou statečnost při zásahu na čerpací stanici v Českém Krumlově. Hasiči tehdy vyrazili k údajnému požáru auta, na místě ale nalezli agresivního a silně opilého muže, který tankovací pistolí poléval své auto a hrozil, že je zapálí cigaretou.

Zatímco s mužem se snažila vyjednávat policie, Kropáček s kolegou stáli za stojanem s připravenými hasicími přístroji. Když opilému muži dohořela cigareta a sahal do kapsy pro další, Kropáček využil jeho nepozornosti a zezadu ho povalil. „Projevil schopnost rychlého úsudku, rozhodnost, mimořádnou statečnost a neváhal nasadit vlastní zdraví,“ řekla při předání medaile mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Muž zachránil souseda z hořícího domu

Ministr vnitra Jan Kubice rozhodl o udělení medaile za statečnost také muži, který není příslušníkem HZS. Ocenil Miroslava Horníka z Olomouckého kraje za to, že letos v lednu zachránil z hořícího domu svého souseda, který ležel na podlaze přidušený kouřem. „Díky chladnokrevnosti, statečnosti a osobní odvaze zachránil sousedovi život,“ uvedla mluvčí hasičů. Kubice ani oceněný se předání neúčastnili.

Generální ředitel HZS udělil dále devatenáct čestných ocenění a 22 medailí za zásluhy o bezpečnost. Mezi oceněnými byli například hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec a primátor Olomouce Martin Novotný.