Chládek převzal petici proti reformě regionálního školství

Praha - Petici proti reformě financování regionálního školství, kterou připravoval bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV), podepsalo 62 500 lidí. Archy dnes převzal místopředseda senátního školského výboru Marcel Chládek (ČSSD). Ten pozve do Senátu Dobešova nástupce v čele resortu Petra Fialu na veřejné slyšení v horní komoře, o termínu by se mělo rozhodnout příští týden.

„Návrh reformy ohrožuje až 70 procent základních škol. Proto bych byl velmi rád, aby se nám podařilo ten nesmyslný návrh zastavit a přepracovat,“ uvedl Chládek, který je rovněž stínovým ministrem školství. Prosazení návrhu by podle něj bylo likvidací celého českého školství a i venkova.   

Dobešův plán počítá s tím, že by se peníze mezi základní a střední školy měly rozdělovat ne podle počtu žáků, ale podle zaplněnosti tříd. To by mohlo vést ke slučování některých poloprázdných škol a ministerstvu přinést miliardové úspory. Dobeš zároveň sliboval, že se nebudou rušit školy, jejichž budovy byly opravené z evropských peněz, nebo školy pro vesnici nezastupitelné.

Proti plánu se však postavili nejen zástupci obcí, kteří zorganizovali petici, ale také experti na vzdělávání. Podle nich záměr povede k zániku vesnických škol, které by se v nejlepším případě musely přeměnit na malotřídky. Ministerstvo ale argumentuje tím, že je potřeba bojovat s poloprázdnými školami. Situaci navíc komplikují odchody části žáků na osmiletá gymnázia v páté třídě.

Video Tisková konference Marcela Chládka
video

Tisková konference Marcela Chládka