Víc peněz na pojištění dětí a důchodců, žádá Heger

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce od státu přidat na veřejné zdravotní pojištění dětí, důchodců či nezaměstnaných. Navrhuje zvýšení vyměřovacího základu pro příští rok na 5 714 korun, proti letošku by tím stoupl o 6,7 procenta. Platba za jednoho státního pojištěnce by se měsíčně zvýšila o 49 korun na 772 koruny. Systém by získal téměř 3,6 miliardy navíc, tím by se zmírnil dopad zvýšené DPH. Ministerstvo financí však považuje návrh za nereálný.

Resort ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) v připomínkách na vládním webu uvádí, že by platba pojistného měla být ponechána v současné výši. Ministerstvo zdravotnictví tuto připomínku neakceptovalo. Stát by podle něj neměl rezignovat na podíl na pravidelných platbách, nejde o dotaci, ale solidární pojistné.

„Úsilí vlády na zlepšení bilance státního rozpočtu není možné stavět trvale na zhoršování bilance systému veřejného zdravotního pojištění, který je rovněž veřejným rozpočtem,“ reagoval na připomínku Heger. Pojistné za státní pojištěnce naposledy stouplo k 1. lednu 2010.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Podle materiálu pro vládu průměrný počet osob, za něž bude stát v příštím roce hradit pojistné, by měl být 6,1 milionu měsíčně. Celková platba ze státního rozpočtu za rok by po navýšení byla 56,5 miliardy korun, zhruba o 3,586 miliardy víc než letos. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 300 miliard, z nich většinu spravují zdravotní pojišťovny.

Zákon umožňuje vládě stanovit vyměřovací základ s přihlédnutím k vývoji průměrné mzdy. Ta vzrostla v letech 2009 až 2011 ročně v průměru o 2,7 procenta. Ze zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na letošní rok vyplývá, že celková bilance systému bude minus 3,5 miliardy. Pokud se započtou i mimořádné vlivy, může propad dosáhnout až minus 6,3 miliardy, z toho dopad zvýšené DPH zhruba 3,6 miliardy.