Rath prý spoléhal na imunitu, podle průzkumu ČT šlo o úplatek a musí odejít

Praha – Většina lidí je přesvědčena, že v kauze Davida Ratha šlo o úplatek. Vyplývá to z bleskového průzkumu společnosti STEM/MARK pro Českou televizi, kterého se zúčastnilo 676 lidí. Dotázaní se shodují s politiky v tom, že by se měl bývalý středočeský hejtman vzdát poslaneckého mandátu. Dvě třetiny oslovených si dokonce myslí, že Rathova kauza oslabí sociální demokracii v nadcházejících krajských volbách. Nicméně Rath si podle informací deníku Insider byl zřejmě jistý tím, že jej ochrání poslanecká imunita. Vyplývá to totiž z přepisů odposlechů mobilních telefonů, které deník zveřejnil.

David Rath a jeho spolupracovníci podle odposlechů: „Kdyby to prasklo, budu tvrdit, že to je celé provokace,“ říkal Rath Kateřině Pancové a Petru Kottovi na nahrávkách, které zveřejnil deník Insider. A když Ratha policie zadržela, skutečně tvrdil, že jde o jeho cílenou politickou likvidaci.


Průzkum ČT:
Lidé chtějí zákon, který by zbavil mandátu poslance obviněného z trestného činu

Naprostá většina dotázaných si myslí, že by se měl Rath vzdát poslaneckého mandátu, dokonce devět z deseti voličů levice si myslí, že by měl odejít. Podle dvou třetin lidí je nepřípustné, aby se David Rath účastnil jednání Poslanecké sněmovny. Ovšem mezi voliči levice tento názor sdílí jen polovina dotazovaných. Ostatní připouštějí, že má právo zasednout do lavic se svými kolegy.

Devadesát procent respondentů si přeje nový zákon, podle kterého by poslanec ve chvíli, kdy je obviněn z trestného činu, automaticky přišel o mandát.

Čachrování s eurodotacemi je běžná věc

Machinace s dotacemi nejsou podle veřejnosti ojedinělým jevem. Přes 80 procent lidí totiž soudí, že s organizovaným rozkrádáním evropských peněz je to ve veřejné správě všude stejné. Jen pětina lidí věří, že jde o selhání jednotlivců.

Dvě třetiny lidí oslovených společností STEM/MARK si také myslí, že kauza oslabí ČSSD v podzimních krajských volbách.

Kraj se zbavuje všudypřítomného Ratha

Středočeský kraj musí vyřešit potíže, které mu vyvstaly s obviněním Davida Ratha. Chce se zbavit jeho výrazných stop v propagaci a fungování kraje. Během akcí podpořených fondem hejtmana se totiž Rathovo jméno objevovalo velmi často. Projekty nasmlouvané dopředu teď proto mění tvář.

Od Ratha se snaží rychle odstřihnout jeho protivníci i spolustraníci. „Pan hejtman visí všude, protože se nesmírně rád všude viděl. Teď se ukazuje, že to nebylo prozíravé,“ říká předsedkyně kontrolního výboru Středočeského kraje Dagmar Nohýnková.

Středočeský magazín vypočítával Rathovy úspěchy
Středočeský magazín vypočítával Rathovy úspěchy

I noviny třeba na první straně informují o vazbě, zatímco v inzertní části ještě hejtman s dětmi probírá obrázky. Pružnější je kraj při jednání s pořadateli různých akcí, na které přispívá. Ze všech míst ale Rathovo jméno rozhodně nezmizí. Rathovy zásluhy pravidelně vypočítával i Středočeský magazín. Dobové titulky teď budí úsměv. „Najdete nás tam, když kontrolujeme třeba využívání financování kraje, otevíráme nové nemocnice,“ říkal ještě v únoru Rath. Po čtyřech letech bude magazín hledat nového hlavního hrdinu.

  • Rathovy činy na stránkách novin
    Rathovy činy na stránkách novin zdroj: ČT24
  • Rathovy úspěchy na stránkách novin
    Rathovy úspěchy na stránkách novin zdroj: ČT24
Video Veřejnost si myslí, že by měl Rath odejít
video

Veřejnost si myslí, že by měl Rath odejít