Až do pondělí se střezte kousnutí klíštětem

Praha - Riziko kousnutí klíštětem se dnes ocitlo na desátém, tedy nejvyšším stupni. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu potrvá do pondělí. Ministerstvo zdravotnictví radí lidem při pobytu v přírodě používat repelenty a pravidelně prohlížet oděv i tělo. Kousnutí klíšťetem s sebou nese hrozbu zánětu mozku a lymské boreliózy.

Odborníci radí používat repelent, varují před sedáním nebo leháním v porostech a před vstupem do křovin, zejména na okraji lesa a vodních toků. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se občas prohlédnout, zejména kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a další den ráno.

Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a večer. Lidé se s nimi mohou setkat i v městských parcích a zahradách. Klíšťata nesnášejí horko, svědčí jim teplé a vlhké prostředí. Nejsou tedy na otevřených a osluněných suchých místech a v trvale podmáčeném terénu.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně.