Desetidukát Albrechta z Valdštejna vydražen za rekordních 2,2 milionu

Praha - Rodové ražby a renesanční medaile ze sbírky Hugo Poláka se dnes vydražily za 20,5 milionu korun, částka je bez sedmnáctiprocentního poplatku. Společnost Aurea Numismatika v aukci nabídla 447 položek. Za rekordní částku 2,2 miliony korun se prodal desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631, vyvolávací cena byla o 1,6 milionu nižší.

„Rodové ražby se prodávaly neskutečně dobře. Jsou to oblíbené mince a v takovém souboru se na našem trhu ještě neobjevily,“ řekl Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika. Zájem o sbírku i docílený výnos předčily podle něj očekávání o sto procent. Velký zájem domácích i zahraničních sběratelů vzbudily dukáty, třeba dukát z roku 1633 se z vyvolávací ceny 120 tisíc dostal na 320 tisíc korun.

Dnešní aukce nabídla také unikátní soubor šlikovských ražeb - jeden a půl tolar z roku 1526, který měl ve sbírce Jan Horský a prodával ji v legendární sbírce v roce 1911. Od té doby putuje po světě a ve všech publikacích o rodu Šliků se uvádí tato mince, která je známa jen v jednom kuse. Doktor Polák ji koupil v aukci v roce 2001, vyvolávací cena byla 200 tisíc a prodala se za 1,1 milionu korun.

V další části aukce se prodávaly renesanční medaile, převážně tzv. krušnohorské, tedy z obou stran Krušných hor - jáchymovské a z oblasti Saska. I tyto medaile se podle Veselého prodávaly dnes „neskutečně dobře“.

V dnešní druhé aukci byl podle něj největším trhákem pětidukát z roku 1627 ražený v Praze. Z vyvolávací ceny 240 tisíc se dostal až na 1,3 milionu korun. Velký zájem byl o kvalitní mince ze zlata a stříbra. Menší byl o antiku, protože ta je k dostání všude ve světě.

Z položek zajímavých pro běžné sběratele vyzvedl Veselý denár Oldřicha, údělného knížete na Brněnsku mezi lety 1092 až 1115, i tato mince je unikát, z 60 tisíc se dostala až na 120 tisíc korun.