Rath se úterního jednání imunitního výboru zúčastní osobně

Praha – Předseda ČSSD a zároveň první muž mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce (OVM) naznačil, že při úterním zasedání by mohl výbor rovnou hlasovat o doporučení, zda má sněmovna umožnit stíhání Davida Ratha. Sám obviněný poslanec se zúčastní jednání výboru osobně.

Na dotaz, zda se Rath zúčastní prostřednictvím videokonference, Sobotka připustil pouze dvě možnosti. „Buď bude výbor jako vždy zasedat na půdě Poslanecké sněmovny a David Rath tam bude převezen z vazební věznice, nebo výbor bude zasedat na jiném místě, kam bude rovněž převezen,“ prohlásil Sobotka. Podle jeho soudu by videokonference nesplňovala jednací řád sněmovny, protože by nešlo o osobní přítomnost.

Místo jednání se podle slov předsedy ČSSD řeší ve spolupráci se státním zastupitelstvím. „Předpokládám, že budou vytvořeny takové organizační předpoklady, aby se výbor mohl sejít i za účasti poslance Ratha,“ dodal.

„Členové výboru již měli možnost se s podklady seznámit už v minulém týdnu…, výbor se sejde v úterý ráno. Podnikli jsme taková opatření, abychom pozvali Davida Ratha na jeho jednání, protože na základě zákona má na účast právo,“ prohlásil v Otázkách Sobotka. Předseda ČSSD zdůraznil, že po vyslechnutí Rathova stanoviska by byl velmi rád, kdyby výbor ještě tentýž den rozhodl o svém postoji k vydání Davida Ratha.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová v OVM:

Lenka Bradáčová„Pan poslanec Rath má právo být osobně slyšen na jednání takového výboru. Učiním vše pro to, aby mu právo vystoupit a obhajovat se umožněno bylo.“


Státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že Rath má právo být osobně slyšen na jednání výboru. Pozvánku na jednání Rathovi prý nechala doručit a vazebně stíhaný poslanec vyjádřil souhlas s účastí. K otázce Rathovy případné přítomnosti na dalších jednáních sněmovny se však Bradáčová nechtěla vyjádřit.

Už ve středu se Sobotka seznámil s žádostí policie o Rathovo vydání k trestnímu stíhání. Už tehdy se vyjádřil, že sněmovna by měla Ratha vydat, měl by odejít z politiky a nechat o případu rozhodnout soud. Mandátový a imunitní výbor svolal na úterý. Sněmovna pak bude kauzu řešit na schůzi, která začne 5. června. Sociální demokraté, ale například i předseda ODS a premiér Petr Nečas již uvedli, že Rathovo stíhání podpoří.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové