Fronty na dětské pasy nepolevují, chybí navíc fotokabiny

Praha - Úřady po celé republice dál válčí s frontami na dětské pasy. Lidé čekají hodiny ve frontách a někdy se ani tak vyřízení žádosti nedočkají. Svůj vlastní cestovní doklad přitom má mít každé dítě už od 27. června. Jenže úřady nedokážou odolávat náporu zájemců, mnohdy si navíc stěžují, že jim chybí fotokabiny, které k vydávání biometrických pasů potřebují.

Někde chybí peníze na to, aby si fotokabiny zapůjčili od ministerstva. Vedoucí odboru správních agend z Prahy 4 Tomáš Smrček si zoufá: „Chtěli by za propůjčku 20 tisíc za měsíc. Pro radnice to je neřešitelné, protože to jsou hrozné peníze.“ 

Jinde by zase peníze měli, ale o další kabiny žádají marně. „Stavebně jsme připravení, finančně jsme připravení, čekáme jen na rozhodnutí ministerstva vnitra,“ říká vedoucí správního odboru v Hradci Králové Ľudmila Duchačová, žádost na ministerstvo přitom prý poslali už na konci dubna. 

Čekání úřadu tak častokrát znamená další čekání i pro klienty. A těm se to samozřejmě nelíbí. Například v Hradci Králové se jednomu z nich čekání ve frontě natolik nepozdávalo, že si nakonec svůj vztek vybil na fotoaparátu. 

Ministerstvo se hájí, že kabiny i jejich cenu má na starosti Státní tiskárna cenin. Ta teď nově původní dvacetitisícový pronájem alespoň snižuje zhruba na polovinu. „Vyjednali jsme nižší cenu, a to může být i také důvod, proč došlo ke zdržení s dodáváním kabin,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. 

Úřady se snaží lidem pomoct třeba prodlužováním úředních hodin, pracovními sobotami nebo možností objednat se na konkrétní hodinu přes internet. Třeba právě v Hradci je teď ale první volný termín až 15. srpna. 

Standardní lhůta pro vyřízení pasu je přitom 30 dní. Úřady tak největší nápor žádostí očekávají v následujících 2 až 3 týdnech.

Video Události o dětských pasech
video

Události o dětských pasech