V ČR se budou cvičit piloti vrtulníků pro NATO

Chicago - Severoatlantická aliance na svém summitu v Chicagu schválila vznik společného výcvikového vrtulníkového centra v České republice. Jde o jeden z projektů takzvané chytré obrany čili sdílení obranných kapacit mezi aliančními zeměmi.

Česko projekt, o němž například loni jednal ve Washingtonu premiér Petr Nečas s americkým prezidentem Barackem Obamou, připravilo ve spolupráci s Chorvatskem. Účastní se jej také Spojené státy. V ČR se pro výcvikové středisko bude využívat základna v Pardubicích, na níž se už nyní cvičí postupně afghánští a američtí piloti. Vedle toho by k dispozici mohly být i trenažéry v Ostravě. Chorvatsko zase nabízí mimo jiné příhodné geografické podmínky pro výcvik.

„Je to takový drobný kamínek do mozaiky těch věcí, které se skutečně dají dělat v budoucnosti společně, více na bázi dělby práce. A každá země tak trochu ušetří,“ řekl v Chicagu ministr obrany Alexandr Vondra. Podle něj se nyní ke společnému projektu chtějí připojit další země, například Slovensko. „Takže se nám to začíná utěšeně rozrůstat, takže to je takový náš příspěvek do chytré obrany,“ podotkl ministr.

Výcvikové centrum se zrodilo v Afghánistánu, kde Češi školili tamní piloty dopravních vrtulníků. V Pardubicích se již nyní cvičí i budoucí piloti afghánské armády. V budoucnu by se to spolu s předáváním kontroly nad Afghánistánem tamním silám mělo rozšířit. „Přišli o celé dvě generace pilotů, neměli piloty, a my, abychom mohli odejít, tak samozřejmě afghánská armáda i policie musejí mít dostatečně vytrénované svoje vlastní síly, aby byli schopni si zajišťovat bezpečnost sami,“ řekl ministr Vondra.

O náklady na projekt se podle něj dělí země, které jej zajišťují, ale i další členové aliance. Například jde o Nizozemsko, Norsko či Austrálii. Podle Vondry jde o částku ve výši jednotek milionů dolarů. Nyní má program zajištěnou podporu zhruba na dva roky.

Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci v závěru prvního ze dvou dnů summitu NATO uvedl, že aliance celkem schválila dvacítku takových projektů. NATO je považuje za cestu k modernizaci svých sil v čase, kde se jeho členové potýkají s klesajícími rozpočty na obranu. „Země spolupracují, aby dosáhly schopností, na které samotné nemají síly,“ podotkl generální tajemník NATO.