Rath se mandátu nevzdává, chce vystoupit před poslanci

Praha - Vazebně stíhaný poslanec David Rath se zatím nechce vzdát svého mandátu v dolní parlamentní komoře, má prý zájem vystoupit před kolegy poslanci, kteří budou rozhodovat o jeho stíhání pro podezření z přijetí úplatku. Uvedli to členové mandátového a imunitního výboru po dnešním jednání, kterého se Rath osobně zúčastnil.

Sněmovna by mohla začít jednat o pokračování stíhání Davida Ratha 5. června. Přítomnost stíhaného poslance na jednání by třeba člen mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) podpořil. „Pokud budeme hlasovat o umožnění přítomnosti poslance na jednání, které se ho přímo dotýká, budu hlasovat pro, ať je to jakýkoliv případ. Co bych si nepřál, je, aby sněmovnou procházely desítky ozbrojenců,“ uvedl v Interview ČT24 poslanec.

Rath zůstává i zastupitelem Hostivice

Podle slov starosty Hostivice u Prahy Jaroslava Kratochvíla (ČSSD) se Rath dosud nevzdal ani zastupitelského mandátu ve svém bydlišti. Rath ještě kromě funkce poslance a zastupitele drží post předsedy regionální rady, která schvaluje evropské dotace. Rezignoval naopak na post hejtmana, krajského zastupitele a členství v ČSSD.

Kratochvíl zatím neobdržel žádný dokument, podle kterého by se Rath mandátu zastupitele vzdal. „My máme nejbližší zastupitelstvo 20. června, takže do té doby je dost času,“ poznamenal Kratochvíl. Pokud podle něj do té doby Rathova rezignace přijde, tak se novým zastupitelem stane náhradník za ČSSD. Tím je podle serveru www.volby.cz Věra Kopová Ferbasová. „To je prostě podle zákona,“ dodal Kratochvíl.

Server Lidovky.cz dnes uvedl, že státní zastupitelství nechalo obstavit nemovitosti ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a exposlance Petra Kotta, které policie zadržela a obvinila spolu s Rathem. Podle serveru žalobci zaplombovali ženiny domy v Rudné, v Hostivici a v Jílovém u Prahy. Obstaveny jsou prý také exposlancovy nemovitosti v Bakově nad Jizerou a Doksech. Kott ani Pancová nyní nemohou svůj majetek prodat.

Video Vstup Jiřího Hynka
video

Vstup Jiřího Hynka

Vstup Jiřího Hynka

u 22.05.2012

Advokát Jiří Langmeier ve Studiu ČT24

„Zákon umožňuje tři důvody: Jednak, že věc byla ke spáchání trestného činu určena nebo užita, nebo je výnosem z trestné činnosti. V tomto případě je zřejmě státní zastupitelství toho názoru, že nemovistosti mohou být výnosem z trestné činnosti,“ uvedl ve Studiu ČT24 advokát Jan Langmeier.