Odbory znovu vytahují hrozbu výpovědi zdravotníků

Praha - Výpovědi všech zdravotníků z nemocnic, vedle lékařů i sester, zvažují odbory jako nejtvrdší variantu protestů. Požadují růst platů, který jim vláda prostřednictvím ministra Leoše Hegera (TOP 09) slíbila v memorandu. Příští rok by lékaři měli mít trojnásobek průměrného platu v zemi, sestrám by měl plat růst úměrně tomu. Heger nyní zveřejnil, že trojnásobku se lékaři dočkají nejdřív za dva roky. V ČT řekl, že tři miliardy korun na splnění slibu nemá.

„Úhradová vyhláška vzhledem k ekonomické situaci asi už příjmy nemocnic tolik nenavýší, takže by se růst platů zmírnil a na trojnásobek by se dostaly postupně,“ uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. „Je jasně podepsaná dohoda, že to bude k 1. lednu 2013. Pokud už neplatí ani podepsaná dohoda, tak nevím,“ trvá na svém Miloš Voleman z předsednictva Lékařského odborového klubu (LOK). Ministr s odbory podle něj sice jednal, ale pak jim přes média vzkázal, že dohodu nesplní. „Jednat s panem ministrem dál nemá smysl. Já osobně bych jakékoli jednání s ním pociťoval, že bych se asi umazal,“ řekl.

Voleman předpokládá, že by protesty mohly být ještě letos a mohly by být mnohem tvrdší. Zřejmě už by to nebyly jen happeningy, na kterých by odboráři ministrovi připomínali platové sliby. O dalším postupu rozhodne 19. června porada předsedů LOK. Akce by se měly koordinovat se dvěma odborovými organizacemi, které jsou součástí takzvané „zdravotnické trojky“.

Miloš Voleman
Miloš Voleman

Loni všechny nemocnice platy navýšily lékařům o 5 tisíc až 8 tisíc korun podle kvalifikace a délky praxe. Když letos stouply platy lékařům v nemocnicích místo o deset procent jen o 6,5 procenta a stalo se tak jen ve státních nemocnicích, vyjednávali odboráři dál o penězích i pro nemocnice krajů.