Cenu za šíření dobrého jména Česka dostanou Jiřičná či Vrzáňová

Praha - I letos česká diplomacie ocení lidi, kteří se významně podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě. Mezi dvanáctkou vyznamenaných z 11 zemí se tentokrát objevily například mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná působící v Británii či mistryně světa v krasobruslení a šéfka výboru zahraničních Čechů Ája Vrzáňová, která žije v USA. Mezi laureáty je také Jiří Chmel, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni.

Cenu Gratias Agit, která má podobu křišťálové koule, předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek 1. června. Ocenění Černínský palác každoročně uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a hospodářského života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o „věhlas českých rukou a myšlenek“. Cenu Gratias Agit založila česká diplomacie v roce 1997.

Tento rok ministr zahraničí vyzdvihuje práci Nazmiho Akimana, diplomata, podnikatele a předsedy Česko-turecké podnikatelské rady, dále mongolského režiséra loutkového divadla a pedagoga Džalajra Bjaruuzana Altan-Očira. Gratias Agit obdrží rovněž Sylva Berková Arredondová, předsedkyně českého spolku v Misiones v Argentině, a Vladimír Bláha, ochránce práv národnostních menšin a předseda České besedy v Bosně a Hercegovině.

Ája Vrzáňová
Ája Vrzáňová

Mezi laureáty je též zakladatelka a předsedkyně Sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků, předseda mnichovské pobočky československé Společnosti pro vědy a umění Ladislav Pavlík, lékařka Lucie Slavíková Boucherová z Francie, která je zakladatelkou České školy bez hranic, zaměřené na výuku českého jazyka pro děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí. Oceněn bude i Antonín Tučapský, hudební skladatel, dirigent a pedagog z Británie, a ředitelka Muzea Ivana Olbrachta v ukrajinské Koločavě Natalija Tumarecová.