Horákovy dny v křesle ředitele VZP jsou prý sečteny

Praha - Dny Pavla Horáka v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) jsou podle dnešních Lidových novin (LN) sečteny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger podle listu potvrdil, že největší pojišťovna v zemi dostane nové vedení. Jasno má také v nástupci. V čele VZP by měl napříště stanout jeho ministerský náměstek Petr Nosek. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně však je v tuto chvíli aktuální vyřešit IZIP, výměna ředitele se podle něj tedy teď vůbec neřeší. Heger odmítl ČT informaci potvrdit. Nejdřív chce údajně vyřešit problémy okolo elektronických zdravotních knížek. 

„Dlouho jsme to diskutovali a padlo jeho jméno,“ řekl LN ministr. Termín, kdy nový ředitel pojišťovnu převezme, ale podle deníku neupřesnil. Šéf správní rady Marek Šnajdr ale upozornil, že odvolat ředitele VZP může jen správní rada. „Odvolání a jmenování ředitele VZP je výsostná kompetence a odpovědnost správní rady,“ uvedl ve Studiu ČT24. Šnajdr rovněž považuje za nešťastné, aby se otázka šéfa pojišťovny mediálně přetřásala.

Mluvčí resortu Vlastimil Sršeň uvedl, že pokud se někde mluví o novém vedení VZP, zmiňuje se jméno náměstka Noska jako jednoho „z možných případných budoucích kandidátů“, v debatách ale padají i další jména. Nosek je vzděláním ekonom a má z dřívějška zkušenosti z vedení královéhradecké pobočky VZP a z práce v její středočeské pobočce.

Šéfa pojišťovny jmenuje a odvolává správní rada a její obměna se naopak odsouvá. Původně ji Heger naplánoval už na duben, harmonogram mu ale narušil rozklad Věcí veřejných a vládní krize. „Teď jsme s panem premiérem dohodli, že nejdřív se bude řešit kauza IZIP a teprve pak správní rada,“ řekl ministr Lidovým novinám.

Podle kuloárních informací se ale těmito prohlášeními Heger jen snaží zažehnat paniku. Čtveřice radních jmenovaných vládou, tedy ministerstvem zdravotnictví, které chce Heger vyměnit, už se prý na posledním zasedání managementu loučila. „Ministr je asi jen opatrný, personální změny každou společnost ekonomicky rozkývají,“ řekl LN zdroj obeznámený s děním v pojišťovně. „Pan ředitel Horák by měl zůstat ve funkci alespoň dvě správní rady a pak se uvidí,“ dodal.

Jak LN připomínají, Horákovi zlomil vaz hlavně skandály opředený projekt IZIP (projekt elektronických zdravotních knížek) za dvě miliardy korun. Před časem také vyšlo najevo, že zřejmě nechal do personálií v pojišťovně zasahovat lidi zvenčí, což ukázaly zveřejněné odposlechy bývalého primátora Pavla Béma a vlivného podnikatele Romana Janouška. Bém s Janouškem se na nich domlouvají, koho dosadí do čela bohaté pražské pobočky VZP, a plánují kvůli tomu volat právě Horákovi a šéfovi správní rady Marku Šnajdrovi (ODS). Heger šéfovi největší zdravotní pojišťovny také vyčítá, že nedokáže zajistit péči o pacienty s roztroušenou sklerózou ve specializovaných centrech.

Video Studio ČT24 - rozhovor s Markem Šnajdrem
video

Studio ČT24 - rozhovor s Markem Šnajdrem