Správní rada VZP podpoří Hegerovu snahu skoncovat s IZIPem

Praha - Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude hlasovat o vypovězení smluv s IZIPem už příští pondělí. O měsíc dřív, než chtěl původně premiér Petr Nečas s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Na okamžité vypovězení smluv tlačí právě ministr zdravotnictví. Česká televize oslovila všechny členy Správní rady pojišťovny a zjistila, že s ukončením spolupráce s IZIPem souhlasí minimálně dvacet ze třiceti radních. Heger tak konec projektu IZIP prosadí.

Většinu členů Správní rady nakonec přesvědčily výsledky pilotních projektů, které VZP na začátku roku spustila ve dvou krajích. „Ta zkouška ukázala už po třech měsících, že nejde o přesvědčivé výsledky,“ uvedl pro ČT radní Jan Farský (TOP 09). Ani pondělní hlasování Správní rady ale neukončí projekt IZIP okamžitě. Pojišťovna bude za internetové zdravotní knížky platit až do konce roku. I po předpokládané výpovědi smluv tak VZP zaplatí dalších osmdesát pět milionů korun.

Za deset let dala VZP do projektu IZIP téměř dvě miliardy korun, přitom nad ním neměla kontrolu. Heger po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) oznámil, že VZP z projektu odejde. K tomu je nutné schválení správní rady. Heger také zvažuje kvůli projektu IZIP trestní oznámení. Možné úniky peněz z projektu by měla vyšetřit policie. ČSSD chce, aby se kauzou zabývala parlamentní komise. „Prioritní je nejprve vypovědět smlouvy, pokud se neukážou nové údaje o riziku (arbitráže), ale vše nasvědčuje, že ne. Teprve pak zkoumat, jak to bylo v historii,“ řekl k datu trestního oznámení ministr. V souvislosti s projektem IZIP se také kloní k tomu, aby správní rada odvolala ředitele VZP Pavla Horáka.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Heger chystá plošný systém sdílení dat

Ministerstvo zdravotnictví připravuje také celonárodní systém sdílení dat pacientů, přispět svou troškou při jeho tvorbě by měli i zahraniční experti. Úřad ministra Hegera hodlá přizvat také Transparency International (TI). Heger předpokládá, že systém by mohl začít fungovat od roku 2014, kdy by měl začít platit zákon o zdravotních pojišťovnách. Prvním krokem by bylo stanovení standardu pro předávané informace.

„Naše základní vize je, aby se využila stávající elektronická data, která už dnes jsou v nemocnicích, ambulancích a laboratořích,“ uvedl ministrův náměstek Petr Nosek. V druhé polovině června uspořádá ministerstvo odborný seminář, kam pozve experty z Dánska, Švédska a Rakouska a také české odborníky. „Na konci června bychom měli mít definovaný globální zájem, jaký návrh chceme. O možnost návrhu by se pak měli utkat ti, kteří se v oblasti IT a eHealth u nás pohybují,“ uvedl Nosek.

Marek Ženíšek
Marek Ženíšek
Více fotek
  • Marek Ženíšek zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3163/316298.jpg
  • Leoš Heger zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3002/300179.jpg

První náměstek Marek Ženíšek doplnil, že úřad k soutěži o návrh přizve Transparency International. „Aby od samého počátku byla jistota, že proces je transparentní. Nám je jasné, že na to bude kladen velký důraz, zdali jsme projekt elektronických zdravotních knížek IZIP neshodili účelově,“ prohlásil.

Zatímco kritizované elektronické zdravotní knížky IZIP jsou jen pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zapisování do nich je náhodné, celonárodní systém bude otevřen všem pacientům a pro lékaře bude zapisování dat povinné, navíc podle přesně stanoveného standardu. Každý další zdravotník tak při hledání dat bude mít jistotu, že jsou úplná.