Státní zastupitelství bude řešit lež chlapce z Břeclavi

Břeclav - Státní zastupitelství se bude zabývat tím, zda patnáctiletý chlapec z Břeclavi lží o tom, že jej brutálně zbili tři Romové, neporušil zákon. Podle břeclavské okresní zástupkyně je ale nutné počkat, až policie vyšetřování kauzy, spojené s pátráním po smyšlených útočnících, odloží. Matka chlapce se včera Romům omluvila, dnes večer tak prostřednictvím televize Nova učinil i sám hoch.

Stát by se tak mělo v nejbližších dnech. „Co bude dál, to se teprve uvidí. Nejprve musíme mít na stole spis,“ řekla mluvčí policie Petra Vedrová. Podání trestního oznámení na hocha zvažuje Celostátní asociace Romů ČR. Stíhání by se mělo týkat nejen hocha, ale i dvou dívek a jeho kamaráda, kteří věděli, co se ve skutečnosti stalo.

Vedení Celostátní asociace Romů v ČR se v Břeclavi sejde v pondělí s členy tamní romské komunity. Poradí se, jak budou postupovat dál. Patrně vyčká na postup břeclavské státní zástupkyně. Podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké nemůže být chlapec trestně stíhán, patrně se nedopustil ani přestupku.

Chlapcovo prohlášení v TV Nova:

„Řekl jsem to v šoku, bylo to jediné, co mě napadlo. Mohl jsem to přiznat dřív, ale najednou kolem toho byla spousta novinářů a moc veliký hluk. Bál jsem se to zastavit, aby se to neobrátilo proti mně… Strašně moc bych se chtěl omluvit všem Romům a všem lidem, co byli na pochodu. Kdyby šel vrátit čas, tak bych ho vrátil a řekl bych hned na začátku pravdu.“


Hoch se zranil v dubnu při nevydařeném gymnastickém cviku, kdy se patrně předváděl před kamarády. Lékaři mu v nemocnici museli odebrat ledvinu, měl poškozená játra a slezinu. Když jej matka vezla do nemocnice, řekl jí, že jej zbili tři Romové, protože jim nedal cigaretu. Vyšetřování ale prokázalo, že si vše vymyslel. Bál se totiž matce říci pravdu. Žena se ve čtvrtek za sebe i syna omluvila všem Romům i obyvatelům Břeclavi.

Nepravdivé informace o útočnících vyvolaly protiromské nálady. V Břeclavi demonstrovalo 2 000 lidí. Romové se domnívají, že by hoch měl nyní zaplatit výdaje spojené s opatřeními, která byla po jeho zranění přijata.

Šimůnková: Média by měla být v podobných případech opatrná

Případ smyšleného napadení v Břeclavi poškodil slušné Romy i ty, kteří se zabývají začleňováním vyloučených obyvatel. Veřejnost by proto v budoucnu měla k podobným informacím přistupovat obezřetně. V tiskovém prohlášení to uvedla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Ocenila také omluvu všem Romům od chlapcovy matky. 

Monika Šimůnková
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

„Břeclavská událost by se měla stát trvalou připomínkou toho, jak obezřetně a pečlivě musí každý přistupovat k informacím, které se k němu dostávají,“ uvedla Šimůnková s tím, že obzvlášť opatrná by měla být v takových případech média. Podle Šimůnkové by lidé neměli činy jednotlivců vztahovat na celé skupiny obyvatel. „Toto nepravdivé obvinění během několika dnů výrazně poškodilo dlouhodobou práci všech, kteří se snaží o začleňování sociálně vyloučených Romů, a postavilo před společenské odsouzení i řadu poctivých Romů,“ konstatovala vládní zmocněnkyně.