Lidovci nabízejí novou generaci politiků a stopku kmotrům

Praha - Lidovci se chystají být ekonomickou i politickou alternativou současného vývoje České republiky. Na programové konferenci to řekl šéf strany Pavel Bělobrádek. Podle svých slov je přesvědčen o tom, že nastal čas, aby si stát vzal „tvrdě a nekompromisně“ zpět peníze, za které si lidé bez odpovídajících přiznaných příjmů kupují tryskáče, či je mají zakopané pod podlahou. Zástupci KDU-ČSL se dnes sjeli do pražského paláce Charitas. Strana má podle posledních průzkumů šanci opět překročit potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny.

„Nabízíme novou generaci politiků,“ poznamenal Bělobrádek. Občané totiž mají podle něj dost politiků „generace Klausů, Zemanů, Nečasů, Sobotků a Kalousků“ a je potřeba je nahradit novými lidmi. „Nikoliv tím, že budou lidé volit extremisty, ale že dají prostor tradičním stranám, které dokážou udělat sebereflexi,“ vysvětlil.

Bělobrádek zároveň zdůraznil, že strana je připravena převzít zodpovědnost a spolupracovat s nezkompromitovanými lidmi, kteří jsou slušní a připraveni „rozlomit“ struktury vysávající veřejné peníze. „Každá koruna, která nebude v legálních příjmech daného člověka, musí být zdaněna alespoň 95 procenty,“ uvedl  s tím, že lidovci jsou i pro úplné zrušení anonymních akcií. Cílem KDU-ČSL je slušný stát pro slušné lidi: „Je pravdou, že jestliže chceme něčeho takového dosáhnout, tak kmotři musí mít strach, kam se schovají.“

Bělobrádek: Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu

Stát si musí nekompromisně vzít zpět i peníze neoprávněně vyplácené na sociálních dávkách. „Šizení státu na daních a podvádění s dávkami je stejný zločin,“ zdůraznil v projevu šéf KDU-ČSL. Lidovci podle něj chtějí transparentní veřejné soutěže a redukci zbytečných státních výdajů, odmítají naopak škrtání v penzích a snižování peněz pro rodiny. „Důchodci a rodiny s dětmi do Monaka před daněmi neutečou, ale za státní dluh nemohou,“ řekl Bělobrádek. Fatálním problémem Česka pak vidí v čerpání evropských fondů. „Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu,“ řekl Bělobrádek a zavtipkoval, že lidovci jsou přitom jedinou stranou, která je kmotrů plná. „Ale jsou to skuteční kmotři, kteří chodí ke křtu,“ poznamenal. 

Vizí KDU-ČSL je podle Bělobrádka koncept sociálně tržního hospodářství. Lidovci se podle něj vymezují nejen vůči levicovým stranám, ale i vůči politice nynější vládní koalice. Sociálně tržní ekonomika je podle Bělobrádka nejodolnější vůči krizi a nejlépe se z ní vzpamatovává. „Není vám divné, že česká ekonomika neroste a Německo ano?“, zeptal se Bělobrádek. Německo podle něj krizi zvládá bez snižování penzí, bez drastického zvyšování daní, škrtů v dávkách a přesto startuje růst a drží zvládnutelný schodek.

Lidovci zaměří kampaň na osobní kontakt i Facebook

Kampaň KDU-ČSL před podzimními krajskými volbami bude decentralizovaná a soustředí se na konkrétní problémy jednotlivých regionů. Ve většině krajů přitom strana do voleb nepůjde samostatně, ale v koalici s menšími politickými subjekty. Nejintenzivnější bude kampaň na Moravě, kde je strana především na jihu tradičně silná. Druhou úrovní bude zbytek Moravy a východní Čechy. „Potenciálně velký růst mají i jižní a západní Čechy, ale tam, kde bychom chtěli hodně uspět, jsou střední Čechy,“ řekl ČT Bělobrádek.

Strana si před podzimními senátními a krajskými volbami vezme desetimilionovou půjčku. Přes milion hodlá do kampaně investovat stranické centrum, dalšími penězi přispějí krajské organizace i sami kandidáti. Dohromady plánuje KDU-ČSL za podzimní volby utratit mezi 12 a 15 miliony korun.