Hamáček: Němcová se v kauze Ratha nechovala nestranně

Praha - Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se podle poslance ČSSD Jana Hamáčka nechovala v souvislosti s korupční kauzou poslance Davida Ratha nestranně. V pořadu Partie televize Prima dnes prohlásil, že by od Němcové uvítal méně aktivistické vystupování. Jeho dojmy prý sdílejí i další kolegové z ČSSD. Chování předsedkyně sněmovny bylo podle Hamáčka také jedním z důvodů, proč si největší opoziční strana přeje vystoupení bývalého středočeského hejtmana na veřejné schůzi.

„Ona nebyla schopna zakrýt jistý úsměv, vypadalo to až trošku škodolibě,“ připomněl Hamáček tiskovou konferenci, na níž šéfka sněmovny médiím oznámila, že dala souhlas k Rathovu stíhání. Její vystupování v následné době pak podle opozičního politika „není úplně nestranné“. „Já bych uvítal, kdyby paní předsedkyně Němcová vystupovala méně aktivisticky,“ poznamenal.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra Hamáčkův názor odmítl. S šéfkou sněmovny se podle svých slov setkal krátce po jejím oznámení, že Rath může být stíhán. „Rozhodně z toho neměla vůbec žádnou radost, natož škodolibou radost,“ uvedl. V televizi zároveň odmítl, že by se ODS ke kauze stavěla nějak škodolibě: „Je to věc, která zásadně znevěrohodňuje českou politickou scénu. Je důležité oddělit ten systém od jednotlivých lidí.“

S Hamáčkem se neshodl ani v tom, zda by Rath měl mít možnost ke své kauze vystoupit na otevřeném či uzavřeném jednání sněmovny. Vondra, který je senátorem, by byl pro uzavřené jednání. Exhejtmanovi podle něj není možné upřít právo výpovědi, ale Němcová dbá o důstojnost sněmovních schůzí. „A co si budeme namlouvat, toto je samozřejmě věc, která nám dobré jméno v zahraničí neudělá,“ dodal ministr obrany. Na otevřeném jednání by podle něj byly přítomny „zástupy českých novinářů i zahraničních médií“.

Hlavním argumentem ČSSD pro veřejné Rathovo vystoupení je podle Hamáčka obava z případného možného krácení jeho poslaneckých práv, které by později, v soudním procesu, mohlo věci komplikovat. Policie by podle něj také měla občanům vysvětlit, proč v jiných známých korupčních kauzách nedokázala vyšetřování dovést do podobného konce jako v Rathově případě.

Rath je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku v souvislosti s předraženou zakázkou na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Poslanec, který je ve vazbě, se vzdal členství v ČSSD, odešel z krajské administrativy, poslancem však zůstává. Hovoří o politickém jádru kauzy a její umělé konstrukci. Poslanci by měli rozhodnout o jeho vydání k trestnímu stíhán 5. června, kdy se sejde sněmovna.