CVVM: Prezidentovi věří méně než polovina lidí

Praha – Češi nejvíce věří starostům a obecním zastupitelstvům, v průzkumu CVVM se těší důvěře 58, resp. 55 procent respondentů. Na třetím místě skončil prezident, který si sice za poslední měsíc mírně polepšil, přesto mu věří méně než polovina lidí. Nejmenší důvěře se pak těší Poslanecká sněmovna a vláda. Se současnou politickou situací je nespokojeno 79 procent lidí.

Důvěra v prezidenta se dlouhodobě držela nad hranicí 50 procent, například loni v květnu mu věřilo 59 procent dotázaných. Letos v dubnu ale klesla na 47 procent, počátkem května byla důvěra v něj o dva procentní body vyšší. Hlavě státu častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní, vysokoškoláci a potenciální voliči ODS, méně často pak zejména sympatizanti KSČM, uvedli autoři průzkumu.

Sněmovně podle průzkumu vyjádřilo důvěru 13 procent občanů a vládě 14 procent. O něco lépe dopadl Senát s 18 procenty důvěry. Krajským zastupitelstvům věří 35 procent lidí a svému hejtmanovi - v Praze primátorovi - 36 procent lidí. V porovnání s předchozím průzkumem se výsledky u žádné z těchto institucí nijak výrazně nezměnily.

Podobně jako u prezidenta rovněž sněmovně, vládě a Senátu více důvěřují občané s dobrou životní úrovní, vysokoškoláci a příznivci vládních koaličních stran. Naopak menší podporu nacházejí u voličů KSČM a ČSSD. Tito dotázaní spolu s lidmi nad 60 let a se špatnou životní úrovní byli častěji také nespokojeni s politickou situací. Naproti tomu mezi spokojenými bylo
více respondentů do 29 let a příznivců ODS a TOP 09.