Rathovi advokáti zaslali námitku proti ústeckým žalobcům

Praha – Advokáti bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha zaslali žalobcům námitku proti tomu, že případ dozoruje ústecké krajské státní zastupitelství. Rathovi právníci již dříve uvedli, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již prý věděli, že údajná trestná činnost se týká zakázek a společností z tohoto regionu. „Podali jsme námitku místní nepříslušnosti,“ uvedl jeden z advokátů Adam Černý. Jeho kolega Roman Jelínek již minulý týden novinářům řekl, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle něj znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Podle náměstkyně ústeckých žalobců Lenky Bradáčové se trestná činnost týkající se Rathova případu odehrála na území tří krajů – Ústeckého, Středočeského a Prahy. Bývalý hejtman je ale obviněn pouze z jednoho skutku – přijetí sedmimilionového úplatku. Ten měl dostat v domě Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy, tedy ve Středočeském kraji. Kauza by proto mohla být rozdělena a část týkající se Ratha by mohli převzít středočeští žalobci. 

„V okamžiku, kdy na základě vyhodnocování důkazů dospějeme k názoru, že bychom nebyli v té kauze věcně či místně příslušní, sami ji předáme tomu, komu bude náležet, anebo o předání dozoru požádáme nadřízené zastupitelství,“ uvedla minulý týden Bradáčová pro Právo. Analýza důkazů ale zatím stále probíhá a středočeské zastupitelství o přidělení případu dosud nepožádalo. 

Obhájci už v Rathově kauze podali stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě, zatím však bez odůvodnění. Uvedli také, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné. Zatím však podle Černého neměli advokáti možnost případ podrobně prostudovat, příkazy k odposlechům nebyly doposud odtajněny. 

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.