Policie obvinila Smetanu z odkládání nástupu do vězení

Olomouc - Policisté obvinili bývalého řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu za to, že se vyhýbal nástupu do vězení. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu nyní hrozí až tři roky vězení. Smetana měl do věznice nastoupit na konci března. Policii se ale vydal až téměř za měsíc po odborářské demonstraci v Praze. Nyní je na svobodě, trest mu minulý týden přerušil Nejvyšší soud. Ten bude rozhodovat také o stížnosti pro porušení zákona, kterou ve Smetanův prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Smetana byl dnes kvůli obvinění zhruba hodinu na policii. Vyšetřovateli vysvětloval, proč 26. března do vězení nenastoupil. Odůvodnil to slovy, že považuje původní rozsudek okresního soudu od počátku za špatný. Vyšetřovatel mu nabídl podmínečné zastavení trestního stíhání za maření úředního rozhodnutí, pokud bude svého činu litovat. To ale Smetana odmítl. Policie proto po výslechu případ ukončila a Okresnímu státnímu zastupitelství v Olomouci podala návrh na jeho obžalobu.  

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 000 korun.

Soud Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale odpracovat i 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka jednoho ze Smetanou pokreslených politiků Ivana Langera (ODS), mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Video Telefonát Radky Štědré
video

Telefonát Radky Štědré