Znalci o „vlčích dětech“: Jsou opoždění, ale zlepšují se

Praha - Takzvané vlčí děti, které rodiče podle obžaloby zanedbávali a nepouštěli ven z pražského vinohradského bytu, mají stále problémy s vyjadřováním, podle znalců jsou na tom však lépe než dříve. Na dnešním jednání u pražského městského soudu to uvedli znalci z oboru psychiatrie a psychologie.

 

Žalobci viní rodiče z týrání svěřené osoby, neboť podle nich způsobili svým dvěma synům těžkou újmu na zdraví. Jejich narození údajně zatajili a pak potomkům nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Letos v lednu za to otec dětí dostal osmileté vězení a matka podmínku, po odvolání se kauza vrátila zpět na pražský městský soud.

Dnes před soudem svá nová vyšetření předložili odborní znalci. Podle psychiatra Jiřího Koutka dokáže již mladší z obou synů navazovat kontakty i jeho verbální projev se zlepšil. Jeho schopnosti jsou však nevyrovnané. „Aktivní užívání řeči je horší než porozumění,“ prohlásil.

Chlapci jsou v současnosti dva roky a tři měsíce. Od doby, kdy byl odebrán rodičům, se podle Koutka jeho vývoj znatelně posunul. Psychiatr však nevylučuje, že může mít v budoucnosti například problémy s navazováním vztahů.

Matka obžalované ženy u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V době, kdy policie chlapce nalezla, byl podle Koutka mladší ze synů duševně opožděn. Tehdy mu byl rok a půl. Jeho stav prý bylo možné označit jako přechodné poškození na zdraví. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by ho rodiče fyzicky týrali.

V podobném stavu byl podle znalců nalezen tehdy dvouapůlletý starší chlapec. Na něm se však izolace podepsala znatelněji. „Jeho mentální vývoj je nadále opožděný,“ uvedl Koutek. Na svůj věk má podle něj dítě mnohem menší slovní zásobu, než by mělo mít. Například nedokáže tvořit věty. I on pak může mít později duševní problémy.

Děti byly minulý rok svěřeny do péče strýce. Rodiče dnes novinářům řekli, že se mají synové dobře. Nová rodina se však podle jejich slov stará o chlapce stejně, jako by se starali i oni. „S dětmi jsme chtěli začít chodit ven krátce poté, co nám je odebrali,“ prohlásil otec. Muž i žena podle svých slov nyní syny navštěvují, upevnili si i vztahy s rodinou.